QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Duża nadwyżka na rachunku obrotów bieżących

wykres


Nadwyżka na rachunku obrotów bieżących (CA) w maju wyniosła 1006 mln EUR (vs 720 mln EUR w kwi.). W ujęciu 12.-mies. w obrotach bieżących po raz pierwszy od lutego 2018 zawitała równowaga (0,0% PKB vs -0,2% PKB w kwi.). Poprawę salda CA (12.-mies.) wspierały: niższy deficyt obrotów towarowych (-0,5% PKB vs -0,6% PKB w kwi.) oraz napływ środków z UE (w szczególności w ramach Wspólnej Polityki Rolnej) zmniejszający deficyt dochodów pierwotnych.


Majowe dane pokazały siłę polskich eksporterów. W warunkach spadających obrotów handlowych za granicą tempo wzrostu polskiego eksportu towarów przyspieszyło do 13,3% r/r (z 10,1% r/r w kwi.), to jest do najwyższego poziomu od stycznia 2018. Dane potwierdzają odporność polskich eksporterów na spadek globalnego popytu, co wynika z kombinacji czterech czynników: struktury towarowej polskiego eksportu (większy udział dóbr konsumpcyjnych, podczas gdy na świecie spada popyt na dobra inwestycyjne), rosnącej dywersyfikacji geograficznej, dzięki poszukiwaniu nowych rynków zbytu, przewagi konkurencyjnej (pozwalającej zwiększać udział rynkowy w ramach dotychczasowych kierunków eksportowych) oraz napływu inwestycji zagranicznych. Opublikowana w piątek przez GUS struktura geograficzna danych o eksporcie pokazała solidny wzrost sprzedaży do Niemiec sugerując, że obserwowane w marcu załamanie eksportu za Odrę było przejściowe, najprawdopodobniej wynikając z pierwotnego terminu brexitu (29 marca) i wzmożonym importem towarów przez Wlk. Brytanię. Sygnały odwracania (a przynajmniej wyhamowywania) spadków światowych obrotów handlowych sugerują, że dynamika eksportu będzie nadal wspierała polską równowagą zewnętrzną.


Solidnie rośnie także import wskazując na siłę polskiego popytu wewnętrznego (11,2% r/r vs 8,5% r/r w kwietniu, najszybciej od października 2018). Odbicie inwestycji prywatnych, a także oczekiwane w 2h19 przyspieszenie konsumpcji (stymulowane programami fiskalnymi) będą wspierać dalszy wzrost importu.


Oprócz zrównoważonego rachunku obrotów bieżących równowaga zewnętrzna polskiej gospodarki jest wspierana przez rosnący napływ środków z UE (nadwyżka na rachunku kapitałowym to 2,1% PKB w ujęciu 12-mies., najwyżej od kwietnia 2016) oraz napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (1,9% PKB).


W rezultacie, mimo oczekiwanego umiarkowanego wzrostu deficytu CA w 2h19 wciąż spodziewamy się, że zadłużenie zagraniczne Polski spadnie do końca roku poniżej 60% PKB wspierając ocenę polskiej gospodarki przez agencje ratingowe.


Źródło: PKO Bank Polski

15.07.2019


Tagi: gospodarka, inflacja, ceny


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...