QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Kredytobiorcy skarżą się na wpisy funduszy i banków do ksiąg wieczystych bez ich zgody

foto

Znowelizowany w marcu tego roku art. 95 prawa bankowego pozwala na przejęcie wierzytelności z umowy kredytu i wpisanie się nowego wierzyciela na hipotekę bez zgody właściciela nieruchomości. Kukiz’15 w ostatnim czasie złożył propozycję zmiany tej nowelizacji – tak, aby wrócić do poprzedniego stanu wymagającego zgody właściciela na zmianę wierzyciela hipotecznego.


- Tylko w ostatnich kilku dni złożyliśmy kilkanaście skarg na zmianę wierzyciela w księdze wieczystej do sądów wieczysto-księgowych w całej Polsce. Z naszej analizy prawnej wynika, że zmiana art. 95 prawa bankowego nie jest skuteczna wobec hipotek ustanowionych w przeszłości, a ponadto wnioski o wpis do ksiąg wieczystych obarczone są licznymi wadami prawnymi. Dlatego kredytobiorcy, pomimo zmian prawa bankowego, wpisy te mogą i powinni skarżyć – komentuje mec. Barbara Garlacz, radca prawny, która reprezentuje frankowiczów w sądach.


Czy kredytobiorcy mają rację? Wkrótce sprawą może zając się Trybunał Konstytucyjny, gdyż mec. Garlacz kieruje wnioski do sądów wieczysto-księgowych – aby te zapytały Trybunał o konstytucyjność zmian art. 95 prawa bankowego. To ważne, bowiem nowelizacja art. 95 prawa bankowego nie przewidziała żadnych przepisów intertemporalnych.


Nowy art. 95 prawa bankowego

W marcu 2019 roku ustawą o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym zmieniono „kosmetycznie” art. 95 prawa bankowego. Zgodnie ze zmianą nabywcy wierzytelności, w tym z umów kredytowych, nie muszą uzyskiwać zgody właściciela nieruchomości na wpisanie się nowego wierzyciela na hipotekę (czyli podmianę wierzyciela hipotecznego). Zmiana ta ma umożliwić handlowanie wierzytelnościami, a następnie egzekucję z nieruchomości dokonywaną już przez nowego wierzyciela.


Do końca nie jest jasne, w jakich okolicznościach doszło do zmiany powyższego przepisu, który jest na rękę spółkom windykacyjnym oraz bankom. Zmiana ta nie była ujęta w druku sejmowym projektu ustawy o zmianie ustawy o BFG, który przeszedł II czytanie. A wersja już po III czytaniu w Sejmie zawierała poprawki do art. 95 prawa bankowego. Posłowie przegłosowali projekt i zmiany weszły w życie w marcu b.r.. Jednak już na początku czerwca 2019 roku Kukiz’15, którego posłowie także głosowali za przyjęciem zmian, wniósł nowy projekt ustawy – odwracający skutki nowelizacji art. 95 prawa bankowego.


- Ostatnie zmiany do art. 95 prawa bankowego zyskały przydomek ‘LEX PKO BP’. Wynika to z tego, że według obecnych przepisów bank PKO BP teoretycznie nie musi uzyskiwać zgody właścicieli nieruchomości na wpisanie się do ksiąg wieczystych jako wierzyciel hipoteczny. Dotyczy to wierzytelności z umów kredytów frankowych udzielonych w przeszłości przez Nordea Bank Polska, następnie przeniesionych przez ten bank do Nordea AB z siedzibą w Szwecji w 2014 roku jeszcze przed fuzją Nordea Bank Polska z PKO BP i w 2018 roku przejętych przez PKO BP zwrotnie od Nordea AB. Brak takich ułatwień wynikających z nowego art. 95 prawa bankowego stanowiłby dla banku PKO BP nie lada problem, bo frankowicze walczący z bankiem w sądach nie byliby skorzy do udzielenia zgody na wpisanie się PKO BP na hipotekę ich nieruchomości – nie wspominając o tych, którzy chcieliby to wykorzystać do wzmocnienia swojej pozycji negocjacyjnej wobec banku poza sądem. Kredytobiorcom opłaca się skarżyć wpis PKO BP do księgi wieczystej – bo dopóki PKO BP nie stanie się wierzycielem hipotecznym, dopóty nie ma prawa do pobierania rat kredytów. Stan ten trwa od połowy 2014 roku, czyli od chwili przeniesienia wierzytelności z tzw. umów frankowych na Nordea AB i wpisania się jej na hipoteki – dodaje mec. Barbara Garlacz.


Źródło: Kancelaria Garlacz

01.07.2019


Tagi: nowelizacja art. 95 prawa bankowego, wpis do księgi wieczystej, kredyt hipoteczny


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...