QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Przemysł pod presją słabego popytu?

wykres


Indeks PMI dla polskiego przemysłu już od 8 miesięcy znajduje się poniżej neutralnej granicy 50 pkt. W czerwcu spadł do 48,4 pkt. z 48,8 pkt. w maju (kons. i PKO: 49,1 pkt.). Czerwcowe pogorszenie koniunktury wpisuje się w recesyjne nastroje w przemyśle Niemiec oraz strefy euro, jednak PMI wskazuje na jego krajowe podłoże.


W maju pogłębiły się spadki produkcji i nowych zamówień. Tempo spadku nowych zamówień było najsilniejsze od początku roku, i wynikało przede wszystkim z sytuacji na rynku krajowym (zamówienia eksportowe spadły w najwolniejszym tempie od siedmiu miesięcy), co kontrastuje nieco z danymi z pozostałych miesięcy bieżącego roku.


Czerwcowe badanie PMI sugeruje występowanie silnych problemów z popytem. Obok spadku zamówień mieliśmy do czynienia z najszybszym od 20 lat przyrostem zapasów niesprzedanych towarów. Z drugiej strony, pomimo spadku popytu, poziom zapasów pozycji zakupionych wzrósł dziewiąty raz z rzędu. W czerwcu firmy zatrudniały też nowych pracowników, a poziom zatrudnienia wzrósł po raz pierwszy od pięciu miesięcy. Prognozy producentów odnośnie do wielkości produkcji w przyszłym roku były natomiast najmniej optymistyczne od grudnia 2012. Te na pierwszy rzut oka niespójne wyniki, mogą sugerować, że populacja badanych przedsiębiorstw jest mocno zróżnicowana.


Odczyty PMI w ostatnich miesiącach wyraźnie kontrastują z dobrymi „twardymi” danymi z sektora przemysłowego. Wg GUS, produkcja przemysłowa rośnie w solidnym tempie (+7,7% r/r w maju), nowe zamówienia eksportowe rosną natomiast w dwucyfrowym tempie (+18,3% r/r, +20,2% r/r w przypadku nowych zamówień eksportowych). W naszej ocenie wyraźny rozdźwięk może wynikać z innej próby analizowanych przedsiębiorstw. Pojedyncze podmioty, które wypełniają ankiety, niewątpliwie odczuwają negatywne skutki spowolnienia w europejskim przemyśle. Jednocześnie, wyraźny napływ FDI do Polski, oraz aktywność inwestycyjna firm z udziałem kapitału zagranicznego, objawia się powstawaniem nowych zakładów i linii produkcyjnych, które są uwzględnione w publikowanych przez GUS i NBP danych makro.


Źródło: PKO Bank Polski

01.07.2019


Tagi: gospodarka, przemysł, pmi


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...