QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

W czerwcu inflacja wzrosła aż do 2,6%

wykres


Szacunek flash wskazał, że inflacja CPI przekraczała w czerwcu cel inflacyjny po raz pierwszy od listopada 2012. Inflacja przyspieszyła do 2,6% r/r z 2,4% r/r (kons.: 2,4% r/r), głównie za sprawą cen żywności i rosnącej inflacji bazowej.


Ceny żywności rosną w bieżącym roku wyraźnie szybciej od wzorca sezonowego, co jest odzwierciedleniem wysokich cen na rynkach światowych oraz czynników lokalnych, które podnoszą ceny owoców i warzyw. W czerwcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 0,3% wyższe niż miesiąc wcześniej, ich wzrost w ujęciu rok do roku przyspieszył do 5,7% r/r z 5,0% r/r w maju i był najwyższy od listopada 2017.


Dzięki zmianom regulacyjnym ceny nośników energii spadają (-1,0% r/r, -0,2% m/m). GUS wskazał też na niewielki wzrost cen paliw (+0,1% m/m), podczas gdy dane ze stacji sugerowały ich spadek.


Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, przyspieszyła wg naszego szacunku do 1,9% r/r z 1,7% r/r przed miesiącem, prawdopodobnie odzwierciedlając rosnące ceny usług telekomunikacyjnych (podwyżki zapowiadane przez operatorów) i turystycznych. Więcej szczegółów na ten temat poznamy w połowie lipca. Inflacja bazowa znajduje się jednak w fundamentalnym trendzie wzrostowym, zbliżając się do poziomów sugerowanych przez napiętą sytuację na rynku pracy. W szczególności dotyczy to cen usług, które są bardziej od towarów wrażliwe na koszty pracy.


W kolejnych miesiącach inflacja może się ustabilizować głównie za sprawą efektów bazy statystycznej (ryzyko w górę tworzą jednak ceny żywności, por. wykres na dole strony). Dalsze przyspieszenie CPI będzie miało miejsce na przełomie 2019/2020. Szczyt, prawdopodobnie powyżej pasma odchyleń od celu NBP (3,50%), inflacja osiągnie wg nas w 1q20. Wzrost inflacji będzie odzwierciedlał nagromadzenie czynników regulacyjnych (energia, wywóz śmieci, prawo wodne, wzrost akcyzy od alkoholu i wyrobów tytoniowych) i prawdopodobnie nie wywoła reakcji RPP, zwłaszcza w obliczu luzowania polityki pieniężnej głównych banków centralnych.


Źródło: PKO Bank Polski

28.06.2019


Tagi: gospodarka, inflacja


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...