QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

ekoSKY – innowacyjny samolot zbudowany przez wrocławskich inżynierów pomyślnie wystartował

wykres


27 czerwca 2019 r. na lotnisku w Szymanowie k. Wrocławia zaprezentowano wyniki projektu pt. Opracowanie innowacyjnego systemu powietrznego typu VTOL służącego do monitorowania obszarów rolnych, leśnych oraz krajobrazu. Projekt realizowany od 01.09.2017 do 30.06.2019 był dofinansowywany z Funduszy Europejskich za pośrednictwem Narodowego Centrum badań i Rozwoju.


Całkowita wartość projektu to 1 938 473,66 zł w tym dofinansowanie 1 494 434,22 zł. Projekt realizuje spółka BZB UAS z Wrocławia, prace badawcze prowadził Uniwersytet Przyrodniczy z Wrocławia.


Głównym celem projektu było opracowanie innowacyjnego systemu powietrznego typu VTOL (pionowego startu i lądowania) służącego do monitorowania obszarów rolnych, leśnych oraz krajobrazu, który pozwoli na wykonywanie 3 godzinnych misji lotniczych. Celem badawczym natomiast uzyskanie kompleksowej wiedzy na temat oceny stanu roślinności z wykorzystaniem statku powietrznego wyposażonego w kamerę multispektralną.


Prace prowadzone były dwutorowo. Zaprojektowano cały system m.in. samolot, elektronikę, która znajdującą się w jego wnętrzu oraz stację bazową. W kolejnych miesiącach przeprowadzano kilka serii testów opracowanych rozwiązań. Strukturę poszycia statku stanowi kompozyt. Konstrukcja została poddana obliczeniom numerycznym oraz badaniom wytrzymałościowch, zbadano również kompatybilność elektromagnetyczną. Jednocześnie prowadzono wraz z Uniwersytetem Przyrodniczym badania rolnicziczo-przyrodnicze, na wytworzonych wcześniej przez spółkę samolotach wyposażonych w kamerę multispektralną. Badano stan drzew, warzyw oraz zbóż w województwach dolnośląskim i opolskim. Sprawdzano korelację między wskazaniami czujników a tradycyjnymi metodami pobierania danych. W rezultacie, poprzez ekoSKY możliwe stało się określenie stan rozwoju roślin i zastosowanie w rolnictwie zmiennego nawożenie – gdyż do map stworzonych przez system przypisywana jest geopozycja – a ta wgrana w postaci mapy do ciągnika rolniczego wskazuje miejsca braków nawozu i umożliwia odpowiednie dawkowanie potrzebnych mikroelementów/ makroelementów.


Realizacja projektu spełniła oczekiwania pomysłodawców i osiągnięto założone cele.
Źródło: BZB UAS

27.06.2019


Tagi: samolot pionowego startu, ekoSKY