QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Konflikt handlowy między USA a Chinami hamuje rozwój światowego handlu

wykres


Stany Zjednoczone odnotowały największe straty spośród wszystkich krajów, które obejmuje indeks GTB (Global Trade Barometer). Zaliczyły one spadek perspektyw handlowych aż o 11 punktów procentowych. Perspektywy handlu globalnego mają zmniejszyć się w kolejnych trzech miesiącach o 8 punktów procentowych.


Ostatnie wydarzenia są kontynuacją tendencji spadkowej, którą GTB notuje już od kilku kwartałów. Obecny spadek jest również pierwszym od 2015 r., kiedy GTB mierzył ponad miesięczny obniżenie wielkości światowego handlu w połowie roku. Wśród rosnących napięć między USA a Chinami, nieco negatywne perspektywy dla światowego handlu w trzecim kwartale 2019 r. nie są całkowitym zaskoczeniem. Najnowszy GTB jasno pokazuje, dlaczego spory handlowe nie przynoszą zwycięzców – mówi Edwin Osiecki, Wiceprezes ds. Sprzedaży i Marketingu w DHL Express Poland - Niemniej jednak, niektóre duże gospodarki, takie jak Niemcy, nadal odnotowują dodatni wzrost obrotów handlowych. Od początku roku do chwili obecnej światowy handel cały czas rósł. Dlatego też jesteśmy przekonani, że rok 2019 będzie rokiem ogólnie pozytywnego, ale wolniejszego wzrostu handlu.


Stany Zjednoczone, jako jedna ze stron biorących udział w obecnych sporach handlowych, odnotowały zdecydowanie największe straty spośród wszystkich krajów, w których obowiązuje indeks GTB. Ich perspektywy spadły aż o 11 punktów. Straty te były spowodowane głównie negatywnymi prognozami dla głównych kategorii eksportowych. Chiny zajmują drugie miejsce pod względem strat, ze spadkiem o 7 punktów. Negatywne perspektywy dla Chin wynikały przede wszystkim ze spadku importu w kilku kategoriach w połączeniu z niewielkim ogólnym wzrostem eksportu.


Chociaż spór handlowy między tymi dwoma krajami stanowi zagrożenie dla wzrostu gospodarczego, nigdy nie przejawiało się to tak wyraźnie, jak przy obecnych prognozach handlowych. Biorąc pod uwagę duży udział USA i Chin w światowym indeksie, ich malejące stopy wzrostu handlu w dużym stopniu przyczyniają się do przewidywanego globalnego spadku. Jest on jednak dość łagodny, co można wytłumaczyć faktem, że podczas konfliktów handlowych przepływy handlowe nie wyczerpują się. Zamiast tego szlaki i łańcuchy dostaw przenoszą się do innych krajów. W skali globalnej częściowo równoważy to negatywne skutki napięć handlowych między krajami.


Barometr Globalnego Handlu DHL, narzędzie wykazujące obecny i przyszły stan rozwoju światowego handlu, wskazuje na jego nieznaczny spadek w najbliższych miesiącach. Światowy handel - prognozowany przez przepływy handlowe - ma się zmniejszyć w ciągu najbliższych trzech miesięcy o 8 punktów, osiągając wartość 48. Wyniki poniżej 50 punktów są uznawane za handlową stagnację.


Źródło: DHL

27.06.2019


Tagi: wojna handlowa, handel światowy


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...