QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Dobre czasy dla konsumentów

wykres


Podaż pieniądza M3 w maju wzrosła o 9,9% r/r vs 10,4% r/r w kwietniu. Główną przyczyną obniżenia jej dynamiki był spadek tempa wzrostu depozytów i innych zobowiązań (z terminem wymagalności do 2 lat) i gotówki w obiegu.


Zgodnie z oczekiwaniami, wypłaty z programu Emerytura+ podniosły dynamikę depozytów gospodarstw domowych. Dynamika depozytów osób prywatnych (skor. o kurs walutowy) przyspieszyła do 11,6% r/r (vs 11,2% r/r w kwietniu), co jest najlepszym wynikiem od lipca 2012. Przyrost wynikał głównie ze wzrostu wartości depozytów bieżących. Wypłata środków z programu Emerytura+ przełożyła się na pogłębienie spadku depozytów instytucji rządowych szczebla centralnego (-5,6% r/r vs -1,1% r/r miesiąc wcześniej, skor. o kurs). Jednocześnie spadła dynamika depozytów niefinansowych podmiotów gospodarczych (przedsiębiorstwa, przedsiębiorcy, rolnicy i instytucje niekomercyjne działające na rzecz gosp. domowych). W rezultacie, tempo wzrostu depozytów ogółem spadło do 8,8% r/r (vs 9,2% r/r w kwietniu, po korekcie o kurs).


Dynamika kredytów (skor. o kurs walutowy) spowolniła do 6,1% r/r (vs 6,3% r/r w kwi.), ale szczegółowe dane pokazały dwie przeciwstawne tendencje. Z jednej strony przyspiesza wzrost kredytów dla gosp. domowych. Kredyty konsumpcyjne rosły o 9,0% r/r (vs 8,9% r/r w kwi., skor. o kurs), odzwierciedlając bardzo optymistyczne nastroje oraz rosnące wydatki na ważne zakupy (meble, AGD, RTV, samochody). Wzrost dynamiki kredytów mieszkaniowych (5,2% r/r vs 5,0% r/r w kwietniu) obrazuje natomiast rosnący popyt na rynku nieruchomości (kredyty złotowe rosły o 11,6% r/r vs 11,4% r/r w kwi., skor. o kurs). Z drugiej strony, wyraźnie spadła dynamika kredytów dla przedsiębiorstw (5,1% r/r vs 6,6% r/r w kwi., po korekcie o kurs). Dane nieskorygowane o kurs pokazują spadek dynamiki kredytów dla przedsiębiorstw we wszystkich kategoriach: obrotowych, inwestycyjnych, na nieruchomości i pozostałych. Analiza sezonowości sugeruje, ze wynikało to z wysokiej bazy z ubiegłego roku i nie powinno (póki co) stanowić powodu do niepokoju.


Statystyki pieniężne za maj potwierdzają pozytywne tendencje w polskiej gospodarce, a w szczególności siłę konsumpcji prywatnej, która napędzana jest nie tylko przez boom na rynku pracy i rekordowo optymistyczne nastroje konsumentów, ale również przez przyspieszenie akcji kredytowej w segmencie gospodarstw domowych, a w kolejnych miesiącach/kwartałach dodatkowym, istotnym wsparciem będą transfery w ramach pakietu fiskalnego.


Źródło: PKO Bank Polski

25.06.2019


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...