QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Spowolnienie sprzedaży detalicznej w maju

wykres


Majowe dane pokazały osłabienie zarówno sprzedaży detalicznej jak i produkcji budowlano-montażowej. Wzrost realnej sprzedaży detalicznej spowolnił do 5,6% r/r z 11,9% r/r w kwietniu, do czego przyczyniło się ustąpienie pozytywnego efektu wielkanocnego. Nawet po uwzględnieniu tego efektu dane były jednak gorsze od oczekiwań (kons: 7,2% r/r, PKO: 6,9% r/r).


Po raz pierwszy od marca 2013 odnotowano spadek (r/r) realnej sprzedaży odzieży i obuwia. Branża odzieżowa jest najsilniej dotknięta przez wprowadzenie zakazu handlu w niedziele, spadek może być więc odzwierciedleniem głębszych problemów. Warto przy tym podkreślić, ze w maju 2019 liczba dni handlowych była większa niż przed rokiem, dane mogą więc też odzwierciedlać zmiany preferencji co do spędzania czasu w okolicy długiego weekendu majowego. Na zniechęcający do zakupów wpływ majówki wskazywałaby też słaba dynamika sprzedaży żywności (+0,9% r/r) oraz sprzedaży prasy, książek i sprzedaży w wyspecjalizowanych sklepach (+0,6% r/r).


Bardzo silne są natomiast kategorie pokazujące tzw. „ważne zakupy”, powiązane z czynnikami dochodowymi, takie jak sprzedaż mebli, RTV i AGD oraz samochodów (w obu przypadkach +16,6% r/r). Może to sugerować, że zadyszka sprzedaży jest chwilowa. Zaplanowane na drugą połowę roku transfery socjalne będą widocznym wsparciem dla konsumpcji (nawet, jeśli w mniejszym stopniu będą oddziaływały na sprzedaż), co zapowiadają już wyniki badań koniunktury konsumenckiej.


Także w przypadku budownictwa kalendarz mógł bardziej niż przed rokiem zachęcać do dłuższego przestoju. Produkcja budowalno-montażowa wzrosła w maju o 9,6% r/r (kons: 15,4% r/r, PKO: 14,2% r/r) wobec 17,4% r/r w kwietniu. Największą dynamikę odnotowano w przypadku robót budowlanych specjalistycznych (+14,6% r/r), słabiej wyglądała budowa obiektów inżynieryjnych (+8,8% r/r) oraz budynków (+7,0% r/r). Wzrost robót o charakterze inwestycyjnym (+9,4% r/r) nie odbiegał od dynamiki robót remontowych (+9,9% r/r). Kalendarz wykorzystania środków unijnych powinien wpierać branżę budowlaną, o ile nie zostanie ona dotknięta przez nową falę problemów o charakterze podażowym (brak materiałów i pracowników).


Źródło: PKO Bank Polski

24.06.2019


Tagi: gospodarka, sprzedaż detaliczna


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE