QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Eksport ciągnie w górę produkcję przemysłową

wykres


Produkcja przemysłowa w maju wzrosła o 7,7% r/r (PKO: 8,9% r/r; kons.: 7,7% r/r; vs 9,2% r/r w kwi.). Trend wzrostowy wyhamował do około 6%.


Liderzy wzrostu to wciąż branże o istotnym udziale sprzedaży eksportowej (m.in. produkcja pozostałego sprzętu transportowego ze wzrostem o 36,9% r/r; urządzeń elektrycznych, pojazdów samochodowych, czy wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych). Sygnały odbicia na rynku motoryzacyjnym w Europie (pierwszy od 9 miesięcy wzrost rejestracji nowych pojazdów w maju) pozwalają liczyć na wzmocnienie trendu wzrostowego w sektorze automotive w kolejnych miesiącach.


Silne wzrosty na rynku mieszkaniowym i budowlanym sprzyjają produkcji dóbr inwestycyjnych, która wzrosła w maju o 12% r/r. Od kilku miesięcy dynamicznie rośnie produkcja wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, czy wyrobów z metali. Równolegle kolejny rekord w nastrojach konsumentów, perspektywa wzmocnienia konsumpcji w 2h19 (efekt stymulacji fiskalnej) oraz stabilna kondycja konsumpcji za granicą stymulują wyniki producentów dóbr konsumpcyjnych trwałych (4,6% r/r) i nietrwałych (4,8% r/r).


Wyniki branż eksportowych w 2q (poparte dobrymi wynikami eksportu za kwi.) wskazują, że w 2q wyniki eksportu i wkład eksportu netto do PKB mogą pozytywnie zaskoczyć. Perspektywom branż eksportowych dobrze wróżą także dzisiejsze wstępne odczyty PMI dla europejskiego przetwórstwa, w tym m.in. wyraźnie odbicie indeksów dla przetwórstwa w Niemczech i Francji.


Inflacja PPI w maju wyhamowała do 1,4% r/r z 2,6% r/r w kwi., głównie na skutek wysokiej bazy sprzed roku oraz spadku cen węgla. Baza to także główne źródło spadku inflacji bazowej PPI (do 0,9% r/r z 1,4% r/r).


Dane są neutralne dla RPP. Pomimo serii jastrzębich wypowiedzi ze strony RPP oczekujemy stabilizacji stóp do końca 2020. Gołębia postawa głównych banków centralnych na świecie i obawy o kondycję globalnej gospodarki sprawią, że spekulacje o podwyżkach pozostaną w sferze hipotetycznych rozważań. Jastrzębie nastroje schłodzą też dane ze sfery realnej za czerwiec, które będą obarczone negatywnym efektem kalend. i nakreślą mniej pozytywny obraz gospodarki, co pokazał dziś czerwcowy spadek nastrojów w przemyśle wg GUS.


Źródło: PKO Bank Polski

21.06.2019


Tagi: gospodarka, produkcja przemysłowa, eksport


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...