QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Obroty bieżące ponownie bliskie równowagi

wykres


Nadwyżka rachunku obrotów bieżących w kwietniu wyniosła 718 mln EUR (kons.: 518 mln EUR; PKO: 583 mln EUR). W ujęciu 12-miesięcznym deficyt rachunku obrotów bieżących spadł do 0,2% PKB (z 0,4% PKB po marcu), co jest najlepszym rezultatem od lipca 2018. W kierunku spadku deficytu (12.-mies.) oddziaływały przede wszystkim: niższy deficyt na rachunkach dochodów (pierwotnych i wtórnych) oraz poprawa (ujemnego) salda obrotów towarowych.


Kwiecień przyniósł przyspieszenie tempa wzrostu eksportu do 10,3% r/r (z 7,9% r/r w marcu) oraz importu (do 8,7% r/r z 1,4% r/r w marcu). Rosła sprzedaż akumulatorów używanych w pojazdach drogowych, samochodów dostawczych, wyrobów tytoniowych oraz komputerów. Solidny eksport (w kontekście malejących obrotów globalnych, por. wykres) pokazuje dużą odporność polskich producentów na spowolnienie gospodarcze na świecie (dywersyfikacja kierunków, wzrost konkurencyjności), tym bardziej (w przeciwieństwie do danych z Zachodu Europy), że w kwietniowych danych NBP nie widać skutków przesunięcia się sprzedaży na marzec (w zw. z brexitem).


W przypadku importu głównym źródłem wahań dynamiki była zmiana sezonowości związana z przesunięciem terminu Świąt Wielkanocnych. W stronę niższego odczytu oddziaływało zatrzymanie pod koniec kwietnia importu ropy z kierunku rosyjskiego z uwagi na duże zanieczyszczenie surowca. O ile 2q19 może pokazywać stabilizację obrotów, o tyle 2h19 może przynieść przyspieszenie importu z uwagi na wzrost popytu wewnętrznego.


Dane potwierdzają rosnący napływ środków z UE (transfery kapitałowe osiągnęły 2,1% PKB w ujęciu 12-mies. (najwyżej od lutego 2016). W połączeniu z solidnym napływem netto bezpośrednich inwestycji zagranicznych i bliskim zrównoważenia rachunkiem obrotów bieżących oznacza to dalszy spadek zadłużenia zagranicznego Polski.


Spodziewamy się, że kolejne miesiące będą przynosiły pogorszenie salda handlowego (wzrost importu) co w rezultacie pogłębi deficyt obrotów bieżących, który w całym roku ukształtuje się jednak poniżej 1% PKB.


Źródło: PKO Bank Polski

13.06.2019


Tagi: budżet, rachunek obrotów bieżących


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...