QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Włosi destabilizują euro, a złoty zyskuje

foto

Ostatnie działania Włochów pokazują, że kraj ten nie boi się odważnych ruchów. Nie tylko ignorują procedurę nadmiernego deficytu, ale również planują równoległą emisję pieniądza udającego obligacje. W tle tych działań euro jest pod silną presją, co pozwoliło złotemu wyraźnie umocnić się względem europejskiej waluty.


Włosi destabilizują euro

Koniec wspólnej waluty, to temat, o którym media informują dosyć regularnie. Wielu znanych ekonomistów przepowiadało koniec tego projektu, a jednak wciąż trwa. Obecnie za realizację tej groźby wzięli się Włosi i wygląda na to, że robią to na poważnie. Po tym jak zostali objęci procedurą nadmiernego deficytu, zapowiedzieli wydanie obligacji o niskich nominałach. Pod tym określeniem, tak naprawdę, kryje się ekwiwalent pieniądza. Będą to bowiem obligacje o tych samych nominałach, co banknoty euro. W rezultacie, gdyby doszło do realizacji projektu, w obiegu równolegle będą wydawane oficjalne euro i wydawane przez państwo bony. Jaki jest cel tego przedsięwzięcia? Rządząca formacja zapowiada istotne obniżki podatków. Nie ma ich z czego sfinansować, jednak zawsze może sprzedać obywatelom obligacje. W rezultacie problem zostanie odsunięty w czasie, a jednocześnie może uda się obniżyć koszty zadłużenia. Obserwatorzy zwracają jednak uwagę, że może to być również krok przejściowy do opuszczenia unii walutowej. W takim scenariuszu wartość tych obligacji przestałaby być stała względem euro i zaczęła być kształtowana rynkowo. Patrząc na stan włoskiej gospodarki, można to ostatnie stwierdzenie uprościć do “spadek”.


Dane z amerykańskiego rynku pracy

O ile bezrobocie w USA, wynoszące zgodnie z oczekiwaniami 3,6%, nikogo nie martwi, o tyle zmiany zatrudnienia powinny. Analitycy spodziewali się stworzenia niemal 200 tysięcy miejsc pracy, a nie utworzono nawet połowy. Na reakcję rynków nie trzeba było długo czekać. Inwestorzy sprzedawali dolara. W rezultacie dzień zaczynający się ceną dolara na poziomie 3,79 zł i wzrostami kończył się w okolicach 3,76 zł.


Mocny złoty

Po ostatnich umocnieniach para EURPLN dotarła w okolice 4,26 zł i jest to najniższy poziom od końca stycznia tego roku. Jeżeli nasza rodzima waluta go przebije, to kurs euro będzie najtańszy od poprzednich wakacji. Siła polskiej waluty jest wynikiem wciąż dobrych danych gospodarczych i nie wydanych jeszcze resztek obecnego wzrostu, podczas gdy zachód pokazuje już recesyjne odczyty. Nie wszystkie waluty są jednak tak tanie. 3,80 zł na franku to dużo względem 3,67 sprzed roku. Przekroczenie 4,80 zł na funcie, to najniższe poziomy od początku stycznia. Dolar z 3,77 zł jest z kolei najtańszy od trzech miesięcy.


Dzisiaj dzień wolny w Niemczech, Szwajcarii, Na Węgrzech i w Norwegii z okazji Zielonych Świątek, a w Australii z okazji Urodzin Królowej. W kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

10.06.2019


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...