QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego dla Joachima Gaucka

wykres


Po raz 16. wręczono we Wrocławiu Nagrodę Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Jej laureatem – za budowę pojednania europejskiego w duchu prawdy i sprawiedliwości – został Joachim Gauck, były Prezydent Niemiec. Uroczystość wręczenia nagrody odbyła się 6 czerwca 2019 r. w samo południe na dziedzińcu Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu.


- Jest mi bardzo miło, że Pan Prezydent dołączył do grona wyróżnionych wrocławską nagrodą i w ten sposób dodał blasku także jej samej. Zrobimy wszystko, aby mógł Pan mówić o Wrocławiu dobrze i aby mógł Pan stawiać go za dobry przykład do naśladowania. Bardzo dziękuję za to, co Pan zrobił dla Niemiec, dla Polski, dla Europy – mówił podczas uroczystości Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia.


Joachim Gauck – Prezydent Republiki Federalnej Niemiec w latach 2012-2017 – jest 16. osobą, która została uhonorowaną nagrodą, w Polsce uważaną za jedną z najbardziej prestiżowych. To duchowny luterański, później publicysta, autor książek, bezpartyjny działacz polityczny, a w końcu prezes Federalnego Urzędu ds. Akt Stasi.


- Cieszę się, że podczas tych szczególnych dni dla Polski, w 30. rocznicę wyborów z 1989 roku, możemy być wszyscy razem – podkreślił podczas odbierania nagrody Joachim Gauck.


Nagrodę wręczono po raz 16. Jan Nowak-Jeziorański ustanowił ją wspólnie z Kolegium Europy Wschodniej, miastem Wrocławiem, Uniwersytetem Wrocławskim i Zakładem Narodowym im. Ossolińskich w 2004 r. Od tamtego czasu jest ona wręczana co roku w rocznicę częściowo wolnych wyborów 1989 – osobie lub instytucji przedstawiającej „myślenie o państwie jako dobru wspólnym”.


Źródło: UM Wrocław

06.06.2019


Tagi: Nagroda Jana Nowaka-Jeziorańskiego, Joachim Gauck