QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Ropa zyskuje po środowym tąpnięciu

foto

Spory przyrost zapasów surowca za oceanem, który zaskoczył analityków surowcowych, przyczynił się do wyraźnej korekty cen ropy w środę. W czwartek z rana widzimy lekkie odreagowanie na notowaniach czarnego złota. Kontrakty na baryłkę ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX są wyceniane po 51,90 dolarów. Z kolei notowane na londyńskiej giełdzie paliw ICE Futures Europe kontrakty na brent kosztują 60,80 dolarów za baryłkę. Ostatnio tak niskie ceny ropy na głównych giełdach surowcowych były widziane w styczniu.


W środę amerykański Departament Energii podał dane o stanie zapasów ropy naftowej w USA. Choć po zeszłotygodniowym spadku o 0,3 mln baryłek eksperci oczekiwali dalszej ich obniżki, już opublikowane dzień wcześniej dane niezależnego Amerykańskiego Instytutu Paliw wskazywały, że zapasy surowca znacznie wzrosną. Oficjalne dane DoE potwierdziły te założenia - zapasy ropy za oceanem zwiększyły się w ubiegłym tygodniu aż o blisko 6,8 mln baryłek do ponad 483 mln baryłek. To o ok. 6% wyższy poziom od pięcioletniej średniej dla tego okresu roku. Łączne zapasy ropy i produktów pochodnych wzrosły tam w ubiegłym tygodniu najdynamiczniej od 1990 roku. Warto dodać, że Stany Zjednoczone stały się największym producentem ropy na świecie, gdyż dzienna produkcja osiąga tam obecnie 12,4 mln baryłek.


wykres


W takiej sytuacji rynek wyczekuje reakcji krajów zrzeszonych w OPEC oraz innych państw będących w porozumieniu z kartelem. Ich przedstawiciele mają się wkrótce spotkać by omówić sytuację na rynkach paliw oraz rozważyć działania mające odpowiedzieć na rosnącą podaż z USA przy nierosnącym popycie na surowiec. Zdaniem ekspertów nawet jeśli kraje OPEC zdecydują się na dalszą redukcję produkcji czarnego złota, wsparcie cen może okazać się ograniczone. Wpływ na to ma m.in. niepewność związana z konfliktem handlowym na linii Stany Zjednoczone-Chiny, który będzie ograniczał ewentualny wzrost popytu na ropę.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

06.06.2019


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...