QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Ubezpieczyciele co godzinę wypłacali statystycznie 1 mln zł odszkodowań z OC komunikacyjnego

wykres


W ubiegłym roku towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły 13,9 mld zł odszkodowań i świadczeń z powodu wypadków i kolizji drogowych. Z kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl wynika, że średni koszt ubezpieczenia OC wyniósł w tym czasie 741 złotych.


Wypłaty z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych były w 2018 r. wyższe niż przed rokiem. Największe zasoby finansowe towarzystw ubezpieczeniowych pochłania likwidacja szkód osobowych. Jednocześnie kierowcy płacą za obowiązkowe ubezpieczenie OC coraz mniej.


Ile ubezpieczyciele płacą za wypadki i kolizje drogowe?

Koszty, które musi pokryć towarzystwo ubezpieczeniowe w związku z likwidacją szkody po jednej kolizji lub wypadku komunikacyjnym często są nawet kilkanaście razy wyższe niż średnia wysokość składki OC. Z kalkulacji użytkowników porównywarki rankomat.pl wynika, że w ubiegłym roku średni koszt polisy OC wyniósł 741 złotych. Odszkodowania i świadczenia wypłacone brutto z OC wyniosły natomiast 9 mld zł. Statystycznie, złożyło się więc na nie ok. 12 mln właścicieli pojazdów. Na koniec 2018 roku Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) wyliczyła, że:

  • z OC komunikacyjnego średnio co godzinę wypłacano poszkodowanym 1 mln złotych,
  • właściciele pojazdów otrzymali 566 tys. zł co godzinę z polis AC,
  • łącznie, w ubiegłym roku towarzystwa ubezpieczeniowe wypłaciły 41,7 mld zł odszkodowań i świadczeń.

Warto pamiętać, że korzyści związane z ochroną pojazdu oraz ewentualnej likwidacji szkód są znacznie większe niż składka ubezpieczenia OC. Zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach obowiązkowych, posiadacz polisy OC zyskuje gwarancję pokrycia kosztów szkód wynikających ze spowodowanego przez niego wypadku lub kolizji do kwoty 5,21 mln euro w przypadku szkód osobowych i 1,05 mln euro w przypadku szkód majątkowych.


Towarzystwa wypłacają coraz wyższe odszkodowania z OC i AC

Każdego roku rosną koszty ponoszone przez ubezpieczycieli na likwidację szkód majątkowych i osobowych. Wynika to z podwyżek cen części wykorzystanych do naprawy uszkodzonych pojazdów oraz usług (robocizny, holowania auta po wypadku czy też wynajmu samochodu zastępczego). Najwyższe koszty pochłania jednak likwidacja szkód osobowych:

  • koszty leczenia i rehabilitacji ofiar wypadków,
  • zwroty za utracone dochody i korzyści,
  • zadośćuczynienia za doznane krzywdy (ból i cierpienie)

wykres


W ciągu ostatnich 6 lat, sumy wypłaconych odszkodowań i świadczeń z tytułu OC i AC zwiększyły się o niemal 58%.


Źród6o: rankomat.pl

04.06.2019


Tagi: magazyny, obiekty przemysłowe, raport