QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

W maju inflacja dalej powyżej 2% ale spada tempo jej wzrostu

wykres


Według danych flash, inflacja CPI w maju wzrosła do 2,3% r/r z 2,2% r/r w kwietniu. Po tym, jak miesiąc wcześniej inflacja znacząco przebiła oczekiwania, maj przyniósł odczyt plasujący się poniżej naszych (2,6% r/r) i rynkowych (2,4% r/r) prognoz.


Głównym źródłem zaskoczenia w relacji do naszych szacunków jest inflacja bazowa. Szacujemy, że inflacja bez cen energii i żywności w maju wyhamowała do „niskiego” 1,6% r/r z „wysokiego” 1,7% r/r. Zmiany krajowej inflacji bazowej w kwietniu i maju są spójne z trendami w strefie euro i Niemczech. Zakładamy więc, że głównym czynnikiem pchającym komponenty bazowe w dół było odwrócenie kwietniowych wzrostów cen usług transportowych (+27,2% m/m). Skala tego spadku najpewniej przekroczyła nasze założenia i w pełni zneutralizowała efekt wzrostu cen usług telekomunikacyjnych (nowy cennik jednego z głównych operatorów).


Zgodnie z naszymi szacunkami maj przyniósł utrzymanie znacznie silniejszych od sezonowego wzorca wzrostów cen żywności (patrz wykres), które podbiły inflację o blisko 0,5pp. Rosnąca baza w cenach paliw sprawiła natomiast, że pomimo wzrostu m/m roczna dynamika cen paliw wyraźnie wyhamowała (do 4,1% r/r z 8,6% r/r).


Sądzimy, że wzrosty cen żywności w najbliższych tygodniach wyhamują, choć utrzymają się powyżej sezonowego wzorca, co oznacza dalsze proinflacyjne oddziaływanie tego komponentu. O ile początkowo neutralizować je powinna hamująca roczna dynamika cen paliw (coraz wyższa baza sprzed roku), to pod koniec 2019 one także będą prowadziły do wzrostu inflacji CPI.


Głównym znakiem zapytania na najbliższe miesiące będzie inflacja bazowa, która w naszej ocenie pozostanie w trendzie wzrostowym, kierując się powyżej 2% (podkreślamy nie tylko kwestię presji kosztowej i popytowej, ale też średnioterminową perspektywę wzrostu cen wywozu odpadów, wody i reperkusje związane ze wzrostem cen energii).


O ile dzisiejszy odczyt inflacji przynosi oddech ulgi dla RPP, to nie zmienia on naszej oceny dalszej ścieżki CPI, która wg nas pod koniec roku przekroczy poziom 3%r/r, a w 1q20 może wzrosnąć powyżej górnego ograniczenia wahań wokół celu.


Źródło: PKO Bank Polski

04.06.2019


Tagi: gospodarka, inflacja


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...