QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Byki na rynku złota nie ustępują

foto

Ostatnie sesje maja na rynku złota przyniosły polepszenie nastrojów na rynku tego kruszcu i wyraźniejszy ruch cen złota w górę. Poprzedni miesiąc zakończył się w okolicach 1300 USD za uncję, docierając do najwyższych poziomów od pierwszej połowy kwietnia. Na tym jednak zwyżki się nie zakończyły.


Początek czerwca na rynku złota jest okresem utrzymywania się optymizmu wśród inwestorów i dalszych zwyżek notowań tego surowca. Obecnie notowania kruszcu przekraczają już poziom 1330 USD za uncję, po dynamicznych wzrostach podczas poniedziałkowej sesji. We wtorek rano dynamika wyhamowała, jednak złoto nie odpuszcza wzrostowego ruchu.


Kilka czynników sprzyja obecnie kupującym na rynku złota. Inwestorzy przede wszystkim obawiają się rozwoju sytuacji politycznej i gospodarczej na świecie w obliczu konfliktu handlowego pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Sekretarz Stanu USA, Mike Pompeo, powiedział, że USA w ostatnim czasie jedynie wyrównują szanse pomiędzy przedsiębiorcami z USA i Chin, po latach stosowania nieuczciwych praktyk handlowych przez Państwo Środka. Taka retoryka sugeruje, że kompromis pomiędzy obiema gospodarkami raczej się oddala, a nie przybliża.


wykres


Obawy dotyczące konfliktu handlowego i związanego z tym potencjalnego pogorszenia się sytuacji na globalnych rynkach finansowych, już teraz widać w działaniach inwestorów. Indeksy akcji radzą sobie gorzej, a kapitał ucieka do „bezpiecznych przystani”, czyli m.in. złota. Największy ETF oparty o ten kruszec, SPDR Gold Shares, w poniedziałek zanotował największy dzienny przypływ kapitału od prawie trzech lat.


Dodatkowo, lepszej passie złota sprzyja dynamiczne odreagowanie spadkowe amerykańskiego dolara. Waluta USA znajduje się pod presją podaży, wynikającą m.in. z pojawienia się spekulacji na temat możliwego powrotu Rezerwy Federalnej do cięcia poziomu stóp procentowych w USA. Taki scenariusz prowadzi na ogół do osłabiania USD i zwyżki cen złota.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

04.06.2019


Tagi: złoto, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...