QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

PMI w przetwórstwie przemysłowym ciągle spada

wykres


PMI w przetwórstwie przemysłowym spadł w maju do 48,8 pkt. (z 49,0 w kwietniu; PKO: 48,9; kons. 49,0), przerywając trwającą od marca (wyjątkowo krótką) serię wzrostów. Chociaż w kwietniu nastroje przetwórców wg PMI były nieznacznie lepsze niż przeciętnie w 1q19; to w porównaniu z przeciętną dla 2018 indeks był kwietniu aż o 3 pkt. niższy. Z punktu widzenia historycznych zmian indeksu kluczowe jest jednak to, że wyhamowaniu uległa silna spadkowa tendencja z przełomu 2018 i 2019, która kształtem przypominała zmiany koniunktury w 2008.


Szczegóły PMI wciąż mają pesymistyczną wymowę. Nowe zamówienia nadal się zmniejszają, chociaż skala ich ograniczenia była najmniejsza od listopada 2018. Głównym źródłem słabości popytu pozostaje popyt zewnętrzny (zamówienia eksportowe spadają od 10 miesięcy). Uporczywy spadkowy trend zamówień (chociaż nie potwierdzają go m.in. dane GUS) prowadzi wg badania PMI do dalszego ograniczenia produkcji, a jednocześnie sukcesywnie obniżane są także zaległości w realizacji kontraktów. Dalsze ograniczenie aktywności zakupowej i rekrutacyjnej (siódmy miesiąc spadku komponentu zatrudnienia) wskazuje, że firmy nie spodziewają się w najbliższej przyszłości wzmocnienia popytu i konieczności zwiększenia aktywności produkcyjnej.


Przy mało korzystnym obrazie strony popytowej pozytywną informacją jest dalsze ograniczenie tempa wzrostu kosztów produkcji (do najwolniejszego od października 2016), co może sygnalizować mniejszą presję na ograniczanie marż.


Odczyty PMI poniżej 50 pkt. uparcie nie doszacowują faktycznych wyników produkcji przemysłowej (9,2% r/r w kwietniu, wg nas 8,9% r/r wzrostu w maju) i wydaje nam się, że są bardziej odzwierciedleniem silnych (i - uwzględniając liczne źródła ryzyk zewnętrznych - uzasadnionych) obaw sektora przetwórstwa przemysłowego niż obrazem zachodzących w nim faktycznych zmian.


Źródło: PKO Bank Polski

03.06.2019


Tagi: gospodarka, przemysł, pmi


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Bidroom to holenderska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 rokujako bezprowizyjna hotelowa...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...