QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polskie PKB rośnie. Wreszcie firmy inwestują

wykres


GUS zrewidował w górę wzrost PKB w 1q19 do 4,7% r/r (z 4,6% w odczycie flash) wobec 4,9% w 4q18. W ujęciu k/k dynamika PKB przyspieszyła do 1,5% (z 0,5% w 4q18). Struktura odczytu – zgodnie z naszymi oczekiwaniami - pokazała wzmocnienie inwestycji i spowolnienie tempa wzrostu konsumpcji.


Nakłady brutto na środki trwałe wzrosły o 12,6% r/r (vs 8,2% r/r w 4q18), najszybciej od 1q15! Opublikowane w zeszłym tygodniu dane dla dużych przedsiębiorstw pokazały, że wynikało to głównie z ożywienia inwestycji w spółkach kontrolowanych przez kapitał zagraniczny (co dobrze wróży polskiemu eksportowi) oraz z utrzymania wysokiego wzrostu inwestycji w spółkach z udziałem Skarbu Państwa. Dane budżetowe samorządów pokazały, że również w ich wypadku dynamika wydatków majątkowych pozostała bardziej niż solidna.


Konsumpcja prywatna spowolniła (3,9% r/r wobec 4,2% r/r w 4q18), co związane jest z normalizacją dynamiki realnych dochodów gosp. domowych w minionych kwartałach (ich odbicie od 2h19 znowu wypchnie konsumpcję na wyższe poziomy). Wyraźnie wzrósł wkład eksportu netto do PKB odzwierciedlając umacniającą się pozycję polskich eksporterów na niemieckim rynku i potencjalne skutki gromadzenia zapasów w UK przed ew. brexitem 20.03.


Utrzymujemy naszą podniesioną (do 4,6%) prognozę wzrostu gosp. w 2019. Będzie on wg nas oparty na popycie krajowym: inwestycjach i konsumpcji. Po przejściowym dołku w 2q19, dynamika PKB powróci do wzrostowej tendencji. Kolejne kwartały przyniosą apogeum inwestycji publicznych (szczyt absorpcji środków z UE), a także kontynuację wdrażania nowego programu fiskalnego, który będzie stymulować konsumpcję. Nie zapominamy jednak o czynnikach zewnętrznych (twardy brexit, wojna handlowa UE-USA), których materializacja pozostaje głównym źródłem negatywnego ryzyka dla polskiego PKB.


Dane są neutralne dla Rady Polityki Pieniężnej. Pozytywna niespodzianka ze strony zrewidowanego PKB równoważy wg nas negatywną ze strony nieznacznie niższej od oczekiwań dynamiki konsumpcji. Solidny wzrost inwestycji wyklucza konieczność obniżki stóp w celu ich wsparcia (co sugerowano jeszcze w 2018).


Źródło: PKO Bank Polski

31.05.2019


Tagi: gospodarka, pkb, inwestycje, konsumpcja


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Bidroom to holenderska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 rokujako bezprowizyjna hotelowa...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...