QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Czarne chmury na horyzoncie

foto

O ile Polskę znów możemy opisywać jako zieloną wyspę, a nasz kraj pokazuje nadspodziewanie dobre wyniki, to nie wszędzie jest tak dobrze. W ostatnich dniach otrzymaliśmy kilka bardzo mocnych sygnałów, że w gospodarce światowej nie dzieje się najlepiej. Spadający popyt na ropę sugeruje, że zakładane tempo rozwoju nie będzie utrzymane. Spadająca rentowność długoterminowych obligacji pokazuje, że inwestorzy wybierają bezpieczniejsze aktywa. To wszystko składa się w niepokojący scenariusz dla giełdy.


Polska gospodarka wciąż zaskakuje

Krótkoterminowy efekt zwiększonych transferów socjalnych był łatwy do przewidzenia. Jest to istotny wzrost konsumpcji w Polsce. Co ciekawe, na razie na inflacji nie odbija się to proporcjonalnie. Efekt jest za to dostrzegalny we wzroście PKB. W czasie, gdy zachód przygotowuje się do kolejnego spowolnienia, Polska sprawdza, czy znowu uda się rozwijać w tempie 5% i szybciej. Dzisiejsze dane GUS pokazały odczyt na poziomie 4,7%, mimo że analitycy spodziewali się delikatnie niższego wyniku. Rynki walutowe przyjmują te dane dość neutralnie. Z jednej strony, są to bardzo dobre wskaźniki, szczególnie w porównaniu np. z Włochami, którzy właśnie wykazali -0,1% w skali roku. Z drugiej strony, jest to wzrost generowany na koszt przyszłych pokoleń. Zamiast rozwijać się bardziej umiarkowanie i redukować zadłużenie, aby posiadać bufor na trudniejsze czasy, to my niestety zadłużamy się w okresie dobrej koniunktury. Taka polityka nie budzi szczególnego zaufania inwestorów.


Czy to już początek recesji?

Inwestorzy w USA wyraźnie przerzucili swoje zainteresowanie na obligacje rządowe. W rezultacie ich cena gwałtownie rośnie. Obligacje są bezpieczniejszą alternatywą dla giełdy, która biorąc pod uwagę koniunkturę na świecie, konflikt handlowy i kilka pomniejszych czynników, wcale nie musi zapewnić dobrej stopy zwrotu. Jednak trzeba pamiętać, że zapowiadane są obniżki stóp procentowych. Oznacza to, że stopy rynkowe również będą spadać, zatem kupno teraz może dać znacznie lepsze warunki niż w przyszłości. Warto też zwrócić uwagę na pewną specyficzną sytuację. Stopa zwrotu z 10-letniej obligacji jest niższa niż 3-miesięcznej. Zwyczajowo jest odwrotnie, gdyż pożyczanie na dłużej wiąże się z większym ryzykiem. Oznacza to, że inwestorzy spodziewają się gwałtownego spadku stóp zwrotu w dłuższym okresie. Stąd też pojawiające się pytania wielu komentatorów, czy to już zapowiedź kolejnego kryzysu.


Ropa również w dół

Spadająca cena ropy to kolejny czynnik potwierdzający, że w światowej gospodarce nadchodzi spowolnienie. Teoretycznie jako przyczynę dzisiejszych spadków można wskazać obłożenie Meksyku cłami przez USA. To powinno zmniejszyć popyt na ropę. Warto jednak zwrócić uwagę, że w ciągu ostatnich dziesięciu dni cena ropy spadła już niemal o 15% i z pewnością sankcje na linii USA-Meksyk nie są jedyną przyczyną tego stanu rzeczy.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

31.05.2019


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...