QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
KOKTAJL
Szukaj 

Ceny ropy w konsolidacji

foto

Nastroje na rynku ropy naftowej w ostatnich tygodniach dalekie są od idealnych. Jednak bieżący tydzień pokazuje, że strona popytowa na rynku ropy naftowej nie ma zamiaru się poddawać. Podczas środowej sesji notowania ropy naftowej wyraźnie spadały, jednak ostatecznie nadrobiły zniżkę i zakończyły cały dzień na podobnym poziomie, na jakim go rozpoczęły.


Oznacza to, że cena ropy naftowej WTI powróciła ponad poziom 59 USD za baryłkę i w kontekście całego bieżącego tygodnia na razie porusza się ona w konsolidacji. Więcej wyrazistych zmian cen pojawia się na rynku ropy Brent, gdzie początek tygodnia był wzrostowy, jednak czwartkowa sesja otworzyła się znacznie niżej od środowego zamknięcia. W przypadku ropy Brent, notowaniom nie udało się powrócić na dłużej ponad poziom 70 USD za baryłkę.


wykres


W przypadku amerykańskiej ropy naftowej, a pośrednio także dla innych rodzajów tego surowca, wsparciem okazały się dane dotyczące zapasów paliw w Stanach Zjednoczonych. Amerykański Instytut Paliw (American Petroleum Institute, API) podał, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w USA spadły o 5,26 mln baryłek. Jest to spadek znacznie większy od tego, który był oczekiwany na rynku (spodziewano się spadku o 0,8 mln baryłek).


Wyraźny spadek zapasów ropy naftowej sprawił, że inwestorzy na rynku ropy odetchnęli z ulgą. Poprzednie dane dotyczące amerykańskich zapasów ropy zdecydowanie rozczarowywały, ponieważ pokazywały znaczący wzrost zapasów. Dla wielu inwestorów był to znak, że popyt na paliwa w Stanach Zjednoczonych nie spełnia oczekiwań, pomimo faktu, że sezon letnich wyjazdów powoli się rozpoczynał.


Ostatnie dane rozbudziły więcej optymizmu, jednak inwestorzy wyczekują jeszcze raportu Departamentu Energii na ten sam temat. Ma on zostać opublikowany w czwartek. Oba raporty (API i departamentu) są w tym tygodniu publikowane dzień później niż zazwyczaj ze względu na poniedziałkowe obchody Memorial Day, podczas którego rynki były zamknięte.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

30.05.2019


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...