QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Notowania kukurydzy pędzą w górę

foto

Ostatnie tygodnie przynoszą wiele dynamicznych zmian na rynkach zbóż. W centrum uwagi są przede wszystkim notowania kukurydzy, które rosną prawie nieprzerwanie od ponad dwóch tygodni. Wiele z tych sesji rozpoczęło się od luki wzrostowej, co podkreśla siłę strony popytowej. Notowania tego zboża dotarły do najwyższego poziomu od 2016 roku, wyraźnie wybijając się ponad poziom 4 USD za buszel. Od połowy maja, notowania kukurydzy w USA wzrosły już o prawie 20%.


W przypadku kukurydzy, przyczyna wzrostów notowań jest jasna. Już od paru tygodni pojawiają się na rynku raporty pokazujące wyjątkowo mizerne tempo zasiewów kukurydzy w Stanach Zjednoczonych. W tym tygodniu amerykański Departament Rolnictwa (USDA) opublikował kolejny raport przedstawiający takie wnioski.


wykres


Według USDA, na koniec poprzedniego tygodnia procent zasianej kukurydzy wynosił jedynie 58%, przy czym średnia dla tego okresu to aż 90%. Do tej pory, prawie całość zaplanowanych zasiewów kukurydzy powinna być już zrealizowana, tymczasem amerykańscy farmerzy walczą o to, aby nie było tragicznie. Pokazany przez USDA wynik jest gorszy od oczekiwań zakładających 63%, a więc i tak stanowiących dość ostrożne szacunki.


Słabe tempo zasiewów kukurydzy w Stanach Zjednoczonych to efekt niekorzystnej pogody. Ulewne deszcze na wielu terenach uniemożliwiają pracę na roli, pogłębiając dotychczasowe problemy. Opóźnienia są już na tyle duże, że farmerzy nie zdążą z realizacją swoich pierwotnych planów, ponieważ zbyt późne zasiewy kukurydzy tworzą zagrożenie niskich plonów i słabej jakości zbiorów.


Zwyżkom cen kukurydzy sprzyjają nie tylko uwarunkowania fundamentalne, lecz także zachowanie inwestorów instytucjonalnych. Jeszcze parę tygodni temu większość z nich była nastawiona na zniżki cen, jednak zmiana sytuacji na rynku kukurydzy doprowadziła do zamykania krótkich pozycji w szybkim tempie. Dynamikę wzrostów podkręcał więc również efekt tzw. short covering.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

29.05.2019


Tagi: kukurydza, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...