QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

USA na nowym szlaku?

foto

Amerykańskie podejście do polityki stóp procentowych ulega przewartościowaniu. Jeszcze nie tak dawno chciano dalej podnosić stopy, podczas gdy większość świata utrzymywała je na niezmienionym poziomie. Dzisiaj ta różnica w nastawieniu (do jednego z najistotniejszych czynników w gospodarce) coraz bardziej ciąży relatywnie mocnemu dolarowi, a wskaźniki makroekonomiczne w dużej mierze uzasadniają zmianę podejścia.


Czy FED zadowoli inwestorów?

Patrząc na kontrakty terminowe na stopę procentową, wyraźnie widać, że inwestorzy spodziewają się obniżek tego narzędzia polityki pieniężnej. Powodów jest kilka, ale jeden najważniejszy: prognozy wzrostu rozminęły się z rozbudzonymi oczekiwaniami. Patrząc na notowania wspomnianych już kontraktów, widać, że prawdopodobieństwo spadku stóp w perspektywie września przekroczyło 50%, a w perspektywie półrocznej 80%. Co to oznacza dla rynków walutowych? Im wyższe stopy, tym mocniejsza waluta. Z kolei niższe wskaźniki osłabiają pieniądz. W rezultacie znika bodziec umacniający dolara względem głównym walut. Nie oznacza to wcale, że już zaraz dolar będzie tani. Wszakże w Europie też nie widać powodów, dla których euro miałoby iść w górę.


Ukraina nie zmienia kierunku

Nowy prezydent Wołodymyr Zełenski potwierdził podtrzymanie współpracy z MFW. Ukraina korzysta obecnie z bardzo dużej linii kredytowej, której warunkiem jest przeprowadzanie kolejnych reform. Obecnie najważniejsze pole to działania antykorupcyjne. Poprzednie rozwiązania legislacyjne kilka miesięcy temu zostały uznane za niezgodne z konstytucją i przestały obowiązywać. Ze względu na rozwiązanie parlamentu i przedterminowe wybory nie widać okazji do uchwalenia nowego prawa w najbliższym czasie, pomimo gotowego projektu. Oznacza to, że kolejna transza pomocy zostanie prawdopodobnie wypłacona dopiero po decyzji obywateli co do kształtu nowej Rady Najwyższej. Mimo wszystko inwestorzy wierzą w Ukrainę. Hrywna jest najdroższa od połowy 2017 roku.


Radość Szwajcarów zmartwieniem innych

Wczoraj poznaliśmy dane na temat wzrostu PKB w Szwajcarii. Tamtejsza gospodarka rośnie w ciągu roku o 1,7% wobec oczekiwanego 1%. Są to bardzo dobre dane, ale dla Helwetów. Wzrost gospodarczy powoduje, że kraj staje się atrakcyjniejszy dla inwestorów. Skoro ktoś chce lokować środki w tym alpejskim kraju, to musi kupić franki szwajcarskie. Skoro coraz więcej ludzi kupuje tę walutę, to kurs CHF idzie w górę. W rezultacie dobre dane z tamtejszej gospodarki stają się problem dla kredytobiorców walutowych, którzy muszą się liczyć z rosnącymi ratami swoich kredytów.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

29.05.2019


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...