QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Sytuacja na rynku ropy nie sprzyja kupującym

foto

Poprzedni tydzień na rynku ropy naftowej był niezwykle emocjonujący. Wyraźna przewaga należała do strony podażowej, która zepchnęła notowania ropy Brent w dół do okolic 67 USD za baryłkę. Jednak końcówka poprzedniego tygodnia przyniosła wzrostowe odreagowanie, które kontynuowane jest na początku bieżącego tygodnia. We wtorek rano notowaniom ropy naftowej udało się powrócić ponad poziom 70 USD za baryłkę, ale na razie pokonanie go wygląda na nietrwałe.


Stronę podażową na rynku europejskiej ropy naftowej powstrzymuje fakt, że na globalnym rynku tego surowca utrzymują się ograniczenia produkcji lub eksportu ropy naftowej. W Wenezueli i Iranie, objętych sankcjami ze strony USA, sytuacja jest poważna: sankcje doprowadziły do znaczącego obniżenia eksportu ropy naftowej z tych krajów. Lukę po wenezuelskiej i irańskiej produkcji zdołały zapełnić m.in. pozostałe kraje kartelu OPEC, ale i one nie śpieszą się ze zwiększaniem wydobycia. Arabia Saudyjska i reszta państw OPEC dotrzymują postanowień porozumienia naftowego, które wprowadziło limity produkcji ropy naftowej w poszczególnych krajach. Co więcej, jest bardzo prawdopodobne, że porozumienie naftowe zostanie przedłużone.


wykres


Z kolei sytuacja na wykresie amerykańskiej ropy naftowej WTI jest wyraźnie gorsza. Po ubiegłotygodniowym tąpnięciu w dół cen tego surowca, od piątku notowania również rosną, ale zakres wzrostów jest niewielki. Notowania ropy WTI dotarły na razie zaledwie do okolic 59 USD za baryłkę.


Istotnie, sytuacja fundamentalna na rynku amerykańskiej ropy naftowej nie sprzyja kupującym. Stany Zjednoczone utrzymują zamiar systematycznego zwiększania produkcji ropy ze skał łupkowych. Ponadto, popyt na paliwa jest w tym kraju rozczarowujący. Ubiegłotygodniowe dane pokazały, że zapasy ropy naftowej w USA zaskakująco mocno wzrosły. Warto też zaznaczyć, że wzrosty z przełomu tygodnia mogły być w dużej mierze wspierane przez słabszego amerykańskiego dolara.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

28.05.2019


Tagi: ropa, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...