QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Początek drugiego kwartału dobry dla polskiej gospodarki

foto

W kwietniu nie było słabych punktów w polskiej gospodarce. Dane z rynku pracy czy deweloperskiego co prawda nie były spektakularne, ale z kolei produkcja przemysłowa, budowlano-montażowa i sprzedaż detaliczna zanotowały solidne wzrosty. Zwracamy uwagę zwłaszcza na sprzedaż detaliczną, która nie była wyłącznie „pchana” przez święta, co pozwoliło pochwalić się dwucyfrowym tempem wzrostu.


Produkcja przemysłowa (w cenach stałych, niewyrównana sezonowo, w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących powyżej 9 osób) w kwietniu 2019 r. wzrosła o 9,2 proc. r/r, co przebiło oczekiwania rynkowe o 0,1 pkt proc. Kolejny raz zwracamy uwagę na rozbieżność między bardzo dobrymi danymi dotyczącymi produkcji przemysłowej i pesymistycznymi prognozami płynącymi z PMI. Wzrost produkcji r/r odnotowano w 28 z 34 działów przemysłu, z czego największa dynamika widoczna była w produkcji urządzeń elektrycznych (26,6 proc. r/r). Z kolei największy spadek ponownie miał miejsce w produkcji skór i wyrobów skórzanych (-13,7 proc. w skali roku). Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja przemysłowa wzrosła o 6,5 proc. w skali roku.


Kolejny raz bardzo duży wzrost dotyczył produkcji budowlano-montażowej, która wzrosła w kwietniu o 17,4 proc. r/r, co było wynikiem o 1,5 pkt proc. powyżej konsensusu. Największy wzrost odnotowano w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej (+32,7 proc. r/r) oraz w jednostkach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne (+18,2 proc. r/r). Z kolei jednostki zajmujące się budową budynków odnotowały wzrost produkcji o 3,9 proc. w skali roku. Odczyt produkcji budowlano-montażowej skorygowany o czynniki sezonowe wzrósł o 14,3 proc. r/r.


Dane z rynku deweloperskiego w kwietniu 2019 r. można uznać za niezłe, a nawet dobre, gdyby porównać z dwoma wcześniejszymi miesiącami. Liczba oddanych mieszkań wzrosła o 29 proc. w skali roku, a w okresie pierwszym czterech miesięcy 2019 r. wzrost sięgnął 10 proc. Z kolei liczba mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszeń z projektem budowlanym, wzrosła w kwietniu o 10 proc. r/r, a narastająco od początku 2019 r. notuje spadek o 8 proc. Po bardzo dobrych danych za luty i marzec br. dynamika rozpoczętych budów wróciła w okolice stycznia i wyniosła -5 proc. r/r, co i tak pozwoliło utrzymać dodatnią narastającą dynamikę (+6 proc. w skali roku).


Dane z rynku pracy za kwiecień 2019 r. były niejednoznaczne. Z jeden strony o 7,1 proc. r/r (do 5 186,12 zł) wzrosło przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto, co przebiło oczekiwania rynkowe o 0,5 pkt proc. Z drugiej strony przeciętne zatrudnienie wyniosło 6 392,4 tys. osób, tj. o 2,9 proc. r/r, a więc o 0,1 pkt proc. poniżej konsensusu.


Z opublikowanego przez GUS wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych wynika, że inflacja CPI w kwietniu 2019 r. wyniosła 2,2 proc., co było zgodne ze wstępnym odczytem, który z kolei był o 0,4 pkt proc. powyżej konsensusu. W kwietniu najszybciej rosły ceny transportu (+4,8 proc.), a największe obniżki cen miały miejsce w kategorii „odzież i obuwie” (-2,2 proc. r/r). Z kolei inflacja bez cen żywności i energii wzrosła o 1,7 proc. r/r. Mimo że inflacja w kolejnych miesiącach może rosnąć, to nie powinno to mieć wpływu na politykę utrzymywania stóp procentowych na niezmienionym poziomie.


Sprzedaż detaliczna w kwietniu 2019 r. wzrosła w dwucyfrowym tempie, co zaskoczyło rynek. Sprzedaż w cenach stałych wzrosła o 11,9 proc. r/r, a w cenach bieżących o 13,6 proc. w skali roku, co było wyższe od konsensusu o odpowiednio 3,8 oraz 5,0 pkt proc. Ponownie zwracamy uwagę na tzw. efekt kalendarza, ponieważ w tym roku przedświąteczne zakupy robiło się w kwietniu, a nie jak w zeszłym roku – marcu. Niemniej jednak tak dobre dane nie były wyłącznie zasługą innej daty świąt, gdyż wszystkie kategorie w kwietniu zanotowały wzrost, a dwucyfrowe tempo (w cenach stałych) zanotowały następujące kategorie: „Pozostała sprzedaż detaliczna” (+20,7 proc. r/r), „Meble, RTV, AGD” (+19,5 proc. r/r), „Żywność, napoje i wyroby tytoniowe” (+18,2 proc. r/r) oraz „Pojazdy samochodowe, motocykle, część” (+13,3 proc. r/r).


Według szybkiego szacunku Produkt Krajowy Brutto w 1. kwartale 2019 r wzrósł o 4,6 proc., a więc o 0,1 pkt proc. powyżej oczekiwań rynkowych. Szczegółowe dane dotyczące struktury wzrostu powinniśmy poznać 31 maja. Spodziewamy się silnego wzrostu inwestycji.


Autor: Piotr Ludwiczak, Zarządzający funduszem, Michael/Ström Dom Maklerski


Źródło: Michael/Ström Dom Maklerski

24.05.2019


Tagi: Magdalena Rogalska, Wiceprezes Zarządu


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...