QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Polska nie zrealizuje unijnego celu OZE. Będzie nas to kosztować miliardy złotych

wykres


Wspieranie odnawialnych źródeł energii (OZE) – to część ekologicznej polityki energetycznej, którą prowadzi Unia Europejska. Przy ustalaniu celów unijnych na rok 2020 Polska zobowiązała się wobec Parlamentu Europejskiego, by energia zużywana w naszym kraju chociaż w 15% pochodziła z odnawialnych źródeł.


W przypadku niezrealizowania tego celu, Polska będzie musiała zakupić energię ze źródeł odnawialnych z innych krajów. Im bliżej do końca terminu, tym ten scenariusz jest bardziej prawdopodobny. Eksperci twierdzą, że na pewno nie uda nam się osiągnąć zamierzonego celu, a kupno energii z innych krajów będzie nas kosztować od 8 do 11 miliardów złotych rocznie.


– Szacujemy, że cel unijny zostanie zrealizowane maksymalnie na poziomie 13,8 procent – powiedział serwisowi eNewsroom Tomasz Wiśniewski, wiceprezes zarządu Pracowni Finansowej. – Banki wstrzymują się z udzielaniem kredytów na projekty związane z odnawialnymi źródłami energii, gdyż z ministerstwa i rządu płyną niepokojąco sprzeczne informacje dotyczące polityki OZE. Ministerstwo planuje zorganizować szybki przetarg na dostarczenie do krajowego miksu energetycznego 2,5 tysiąca megawatów z odnawialnych źródeł. Jednak ta aukcja nie będzie miała szans na realizację – podobnie, jak większość podobnych projektów – ze względu na brak kredytów bankowych – diagnozuje sytuację Wiśniewski.


Źródło: enewsroom.pl

24.05.2019


Tagi: oze, energia odnawialna, otoczenie prawne