QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Lekkie spowolnienie dynamiki kredytów, wzrost depozytów

wykres


Podaż pieniądza M3 wzrosła w kwietniu o 10,4% r/r wobec 9,9% r/r w maju, za sprawą przyspieszenia dynamiki depozytów gosp. domowych i przedsiębiorstw niefinansowych oraz pieniądza gotówkowego w kasach i w obiegu.


Opublikowane równolegle kwietniowe dane z sektora bankowego wskazały na lekkie spowolnienie dynamiki kredytów (6,3% r/r vs 6,5% r/r po marcowym skorygowaniu o kurs) oraz wyraźny wzrost dynamiki depozytów (9,2% r/r wobec 7,6% r/r w mar., po korekcie o kurs). W przypadku kredytów głównym źródłem osłabienia były kredyty dla niefinansowych podmiotów gosp., w tym gł. dla przedsiębiorstw i przedsiębiorców. Struktura danych pokazuje jednak przyspieszenie dynamiki kredytów inwest. (najszybsza od ponad roku) i dalsze spowolnienie tempa wzrostu kredytów na nieruchomości (najniższa od grudnia 2017). Wzrost działalności inwest. firm zbiega się w czasie z rosnącą działalnością inwest. samorządów (wolumen kredytów dla tych ostatnich wzrósł o 10,2% r/r vs 9,6% r/r w mar., po korekcie o kurs).


Przyspieszyła za to dynamika kredytów dla gosp. domowych. W przypadku kredytów mieszkaniowych po raz pierwszy od wrz. 2012 sięgnęła ona 5,0% r/r (skor. o kurs, kredyty złotowe rosły w stabilnym tempie 11,4% r/r, skor. o kurs). Dynamika kredytów konsumpcyjnych przyspieszyła do 8,9% r/r z 8,7% r/r w mar. (skor. o kurs) wspierana przez rosnący optymizm konsumentów oraz poprawę ich sytuacji finansowej (w kolejnych miesiącach dodatkowym wsparciem będą transfery społeczne).


Wzrost depozytów był wspierany przez depozyty przedsiębiorstw (cykl inwestycyjny) oraz rządu (centralnego, możliwy efekt rozliczeń PIT). Coraz szybciej maleją depozyty samorządów, co potwierdza tezę o przyspieszeniu ich działalności inwestycyjnej. Kolejny miesiąc rosły również depozyty osób prywatnych, w szczególności bieżące, co wynika z: 1) solidnego wzrostu funduszu płac, 2) wycofywania środków z rynku kapitałowego.


Dane nie wskazują na narastanie nierównowag w sektorze bankowym, wspierają tezę o odbiciu inwestycji, co w rezultacie może się przełożyć na wyższy niż zakładaliśmy do tej pory (4,2% r/r) wzrost PKB w 2019.


Źródło: PKO Bank Polski

24.05.2019


Tagi: banki, płynność finansowa, kredyty, depozyty


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...