QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Dobre dane z gospodarki w kwietniu z potencjałem do wzrostów

wykres


Tempo wzrostu sprzedaży detalicznej wystrzeliło w kwietniu do 11,9% r/r w ujęciu realnym z 1,8% r/r w marcu (konsensus: 8,2% r/r, PKO: 8,6% r/r), osiągając najwyższy poziom od 11 lat za sprawą pozytywnego wpływu liczby dni roboczych oraz przesunięcia zakupów wielkanocnych (największy wpływ tych czynników był widoczny w sprzedaży żywności i napojów oraz pozostałej sprzedaży w niewyspecjalizowanych sklepach).


Wciąż wysokie odczyty odnotowuje sprzedaż samochodów i wyposażenia gospodarstwa domowego potwierdzając dobrą kondycję finansową konsumentów. Ich historycznie wysoki optymizm w połączeniu z wprowadzanymi przez rząd programami fiskalnymi może oznaczać, że wysoka jednocyfrowa dynamika sprzedaży detalicznej utrzyma się przynajmniej do końca roku.


W kwietniu przyspieszyła również produkcja budowlana i montażowa (17,4% r/r wobec 10,8% r/r w marcu, konsensus:15,9% r/r, PKO: 15,8% r/r), na co złożyły się wszystkie główne kategorie. Dynamiczny wzrost budowy obiektów inżynierii lądowej i wodnej, a także robót specjalistycznych wskazuje: 1) na coraz wyższe tempo inwestycji infrastrukturalnych i 2) potencjał do dalszego, szybkiego wzrostu inwestycji w kolejnych kwartałach.


Potencjał do dalszych wzrostów widać też w danych o inwestycjach przedsiębiorstw zatrudniających ponad 49 pracowników, które wzrosły o 21,7% r/r w 1q19 (vs 14,1% w 4q18) sugerując, że dynamika inwestycji ogółem w 1q19 mogła być bliska dwucyfrowej (dotychczasowy konsensus: 6,3% r/r, PKO: 5,7% r/r). Struktura danych wskazuje na silny wzrost inwestycji w przetwórstwie (obok energetyki), co pokazuje, że utrzymujący się od dłuższego czasu silny popyt oraz bardzo wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych w końcu przełożyły się na wzrost skłonności do inwestowania.


Na silny odczyt inwestycji wskazują również opublikowane wczoraj dane o budżetach samorządów w 1q19. Wydatki majątkowe JST wzrosły w tym okresie o 31,0% r/r wobec 32,3% r/r w 4q18. Co prawda (w skali roku) wydatki publiczne w 1q stanowią nieduży ułamek (7,0% w 2018), ale utrzymanie wysokiej dynamiki wydatków pomimo bardzo wysokiej bazy statystycznej potwierdza siłę strumienia środków unijnych napływających do Polski w 2019.


Źródło: PKO Bank Polski

24.05.2019


Tagi: produkcja przemysłowa, konsumpcja, handel, gospodarka


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...