QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Cięższe czasy dla kredytobiorców walutowych?

foto

Frank po raz kolejny zbliża się do wartości 3,85 złotego. Są to ważne poziomy, gdyż właśnie od nich w ciągu ostatniego roku już dwukrotnie odbijał się kurs. Zatem im bardziej będziemy się do nich zbliżać, tym większy niepokój może się pojawiać w sercach kredytobiorców.


Frank najdroższy od końca marca

Kredytobiorcy frankowi znowu z niepokojem patrzą na kursy walut. Powodem jest ruch wzrostowy szwajcarskiej waluty. Od początku maja podrożała już prawie 10 groszy, niemal osiągając poziom górki z przełomu marca i kwietnia. W ciągu ostatniego roku tak wysoko helwecka waluta była tylko kilkukrotnie i to podczas pojedynczych wybić w górę. Co powoduje, że akurat frank drożeje? Biorąc pod uwagę, że rośnie względem większości głównych walut, a nie jedynie złotego, to powodów należy szukać raczej w Szwajcarii, a nie w Polsce. CHF uchodzi za bezpieczne miejsce do trzymania środków w trudnych czasach, podobnie jak złoto. Wojna handlowa i sytuacja gospodarcza Europy, w tym szczególnie Niemiec, sugerują, że ciężki okres może być przed nami. Potwierdzeniem niekorzystnej sytuacji gospodarczej i słabszych perspektyw mogą być indeksy koniunktury - wczorajszy indeks PMI pokazał wskazania recesyjne i był gorszy od oczekiwań. Wpływ wspomnianej wcześniej tendencji widać dobrze po relacji euro do franka. Rok temu za euro płacono 1,16 franka, dzisiaj już tylko 1,12. Proporcjonalnie taka zmiana powoduje, że przy tym samym kursie euro do złotego, frank powinien podrożeć o około 13-14 groszy. Dlaczego to tak ważne? Jeżeli euro wróci w okolice 4,40 zł, gdzie było przez chwilę rok temu, to CHF dotrze się niemal o 4 złote.


Karuzela cen ropy

Słabe indeksy koniunktury oraz kontynuowana wojna handlowa powodują, że coraz więcej analiz wskazuje, iż popyt na ropę nie będzie tak duży, jak wcześniej sądzono. W rezultacie utrzymanie ograniczeń produkcji przez OPEC wcale nie musi powodować braku surowca na rynkach. Z tego powodu ropa brent, notowana na giełdzie w Londynie, w ciągu tygodnia zanurkowała z poziomu 73 dolarów za baryłkę do 68. Tylko wczoraj w szczytowym momencie czarne złoto traciło na wartości 4 USD na baryłce. Później przyszła korekta, która zmniejszyła skalę spadków. Wpływ tych ruchów widać również na rynkach walutowych. Rubel jako typowa waluta powiązana z surowcami poszedł w dół około 1%.


Autor: Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl


Źródło: Currency One SA

24.05.2019


Tagi: waluty, gospodarka, surowce, giełdy


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...