QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Minutki Fed bez większego wpływu na ceny złota

foto

W ostatnich dniach na rynkach metali szlachetnych wyraźnie przeważa strona podażowa. W przypadku złota, doprowadziła ona notowania do okolic 1270-1275 USD za uncję, czyli do ważnego poziomu technicznego wsparcia. Ta bariera kilkakrotnie była już w ostatnich tygodniach testowana, a to budzi obawy, że strona popytowa w końcu się podda.


Czynnikiem, który w największym stopniu przyczynił się do ostatnich zniżek notowań złota, była siła amerykańskiego dolara. Waluta Stanów Zjednoczonych od połowy maja zyskuje na wartości, a indeks dolara (U.S. Dollar Index) dotarł już do okolic 98 pkt., czyli zbliżył się do tegorocznych maksimów. Notowania amerykańskiego dolara są odwrotnie skorelowane z cenami złota, dlatego sytuacja na rynkach walutowych nie sprzyjała kruszcowi w ostatnim czasie.


Patrząc na wykresy USD i złota można odnieść wrażenie, że oba te aktywa znajdują się teraz w kluczowych miejscach pod kątem technicznym. Dolar porusza się w okolicach tegorocznych maksimów i ważnych oporów, natomiast cena złota oscyluje w rejonie istotnego wsparcia. Możliwe, że nastąpi odreagowanie na obu wykresach, ale na razie dolar prezentuje siłę, co jest niekorzystne dla cen złota.


Opublikowane wczoraj minutes z posiedzenia Fed nie były istotne z punktu widzenia wpływu na wartość dolara oraz pośrednio na cenę złota. Rezerwa Federalna zgodnie z oczekiwaniami przedstawiła swoje „cierpliwe” podejście do polityki monetarnej, polegające na obserwacji rynku i ewentualnym reagowaniu na pojawiające się dane i informacje. Te zapiski sugerują, że Fed nie planuje w najbliższym czasie zmian wysokości stóp procentowych: ani ich podwyżki, ani obniżki.


Amerykańska Rezerwa Federalna ma podejście, które dla dolara jest obecnie neutralne. Jednak wysokim wartościom USD sprzyja inny czynnik: awersja inwestorów do ryzyka. Wzrost napięć międzynarodowych sprawiał, że inwestorzy ostatnio uciekali od ryzykownych aktywów, poszukując tak zwanych bezpiecznych przystani. Do tej grupy należą zarówno dolar amerykański, jak i złoto, ale to waluta USA okazała się skuteczniejsza w przyciąganiu inwestorów.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

23.05.2019


Tagi: złoto, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...