QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Dynamiczne zwyżki notowań zbóż

foto

W ostatnich dniach sytuacja na rynkach zbóż była wyjątkowo emocjonująca. Uwagę inwestorów przyciągał przede wszystkim rozwój wydarzeń na rynku kukurydzy, gdzie zwyżki cen były wyjątkowo dynamiczne. Notowania kukurydzy w Stanach Zjednoczonych w ciągu zaledwie tygodnia wzrosły o około 15% i dotarły do najwyższego poziomu od roku. Obecnie cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych znajduje się niewiele poniżej 4 USD za buszel.


Przyczyną zwyżek notowań tego zboża są opóźnienia w zasiewach kukurydzy w USA. W tym sezonie pogoda nie sprzyjała farmerom, a nadmierne deszcze uniemożliwiały rozpoczęcie zasiewów kukurydzy na wielu polach do tego przeznaczonych. Mimo bardziej sprzyjających warunków pogodowych w ostatnich tygodniach, tempo zasiewów nie było zachwycające, a opóźnienia pozostają bardzo duże. Obecnie wiadomo już, że rolnicy nie będą w stanie całkowicie nadrobić zaległości, a niektóre pola przeznaczone pierwotnie do zasiewów kukurydzy, będą przeznaczone na inne uprawy. Głównym kandydatem jest soja, której zasiewy mogą przypadać na późniejszy okres.


wykres


W przypadku pozostałych towarów z grupy zbóż i roślin oleistych wzrosty cen nie były tak intensywne jak w przypadku kukurydzy, jednak stronie popytowej i tak udzieliły się nastroje. Notowania pszenicy i soi także wzrosły w ostatnich kilku sesjach. Niemniej, na żadnym z tych rynków sytuacja po stronie podaży nie jest taka trudna.


wykres


W przypadku pszenicy, pojawiają się pewne lokalne problemy z produkcją, jednak światowa podaż tego zboża powinna pozostać spora. Uprawy pszenicy nie są skoncentrowane geograficznie, więc lokalne utrudnienia na ogół mają ograniczone przełożenie na ceny. Z kolei w przypadku soi czynnikiem, który generuje spadkową presję na ceny tego surowca, jest konflikt handlowy pomiędzy Chinami i Stanami Zjednoczonymi, który ogranicza popyt na amerykańską soję. Ponadto, powyższy czynnik, czyli możliwe zasiewy soi na terenach przeznaczonych pierwotnie pod uprawy kukurydzy, również sprawia, że potencjał do wzrostu cen soi jest mniejszy.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

22.05.2019


Tagi: zboża, notowania


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...