QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

RPP nie zmieni stóp procentowych. To nie jest trend

wykres


Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych (stopa referencyjna: 1,50%). Tym samym było to 50-te posiedzenie Rady bez zmian stopy procentowej. Rada zmodyfikowała komunikat po posiedzeniu odnotowując rozdźwięk pomiędzy słabymi wynikami globalnego przemysłu i aktywnością w sektorze usług. Oceniła, że obecny poziom inflacji bazowej jest umiarkowany.


Na konferencji po posiedzeniu Prezes NBP A.Glapiński powiedział, że inflacja bazowa wróciła do normy po okresie zadziwiająco niskich odczytów, biorąc pod uwagę towarzyszące jej wysokie tempo wzrostu gospodarczego. Prezes Glapiński ocenił, że skokowy wzrost inflacji bazowej nie oznacza przyspieszenia trendu wzrostowego. Nie wykluczył scenariusza, że inflacja CPI pod koniec roku może się podnieść do 3,5%, ale nie ma w tym nic niepokojącego, gdyż zakłada, że w wzrost taki byłby przejściowy. Prezes NBP stwierdził także, że z dużym prawdopodobieństwem stopy procentowe pozostaną bez zmian do końca kadencji obecnej RPP.


Obecny na konferencji J.Osiatyński podkreślił dużą niepewność co do buforu marż, jaki mają firmy, aby dalej absorbować rosnące koszty. Jego zdaniem, do końca tego roku (koniec kadencji J.Osiatyńskiego) uda się utrzymać stopy procentowe bez zmian, ale w dalszym horyzoncie czasu nie jest do tego przekonany.


Podsumowując, posiedzenie RPP nie zmienia obrazu krajowej polityki pieniężnej. Podstawowym scenariuszem dla stóp procentowych NBP pozostaje stabilizacja do końca 2020. Niemniej, mniejsza skala spowolnienia gospodarki, a przede wszystkim wyższa ścieżka inflacji (przy wzroście fundamentalnej presji inflacyjnej) wzmacnia asymetryczny rozkład ryzyka dla prognozy, zwiększając prawdopodobieństwo scenariusza alternatywnego w postaci podwyżek stóp. Mimo że, na podstawie wcześniejszych wypowiedzi, zwiększyła się liczba członków RPP (6 z 10), którzy dopuszczają możliwość wzrostu stóp przed końcem 2020, nadal uważamy, że dopiero w przypadku zagrożenia trwałym wzrostem inflacji CPI powyżej 3,5% w Radzie zebrałaby się większość opowiadająca się za podwyższeniem stóp procentowych.


Źródło: PKO Bank Polski

15.05.2019


Tagi: gospodarka, inflacja, RPP, stopy procentowe


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...