QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Inflacja bazowa pod wpływem czynników jednorazowych

wykres


Finalny odczyt potwierdził wzrost inflacji do 2,2% r/r w kwi. wobec 1,7% r/r w mar. Struktura odczytu pokazała, że wzrost inflacji bazowej (główna przyczyna niespodzianki) podbiły czynniki jednorazowe, w szczególności: ceny usług transport. (27,2% m/m, zdecydowanie najwyższy wzrost m/m w historii, podbijający kwietniowy odczyt CPI o ok. 0,2pp.), usług finansowych i turystyki zorganizowanej, a także ceny administrowane (śmieci). W pozostałych kategoriach bazowych widoczne jest przyspieszenie, ale nie tak spektakularne, jak wynikałoby z głównego odczytu.


Wzrost dynamiki cen żywności zgodnie z oczekiwaniami wynikał w dużej mierze z rosnących cen wieprzowiny (9,9% m/m) oraz warzyw (2,2% m/m) i ryżu. Inflacja usług wzrosła z 2,7% r/r do 3,6% r/r, a towarów z 1,3% r/r do 1,7% r/r.


Wzrost cen w kategoriach bazowych wskazuje na narastającą presję inflacyjną. Jego skala w ostatnich dwóch miesiącach (z 1,0% r/r w lut. do szacowanego przez nas 1,8% r/r w kwi.) przewyższyła nasze oczekiwania, głównie z uwagi na czynniki jednorazowe. Uwzględniając oczekiwane przez nas zmiany cen administrowanych (woda, śmieci) spodziewamy się, że inflacja bazowa przejściowo przekroczy 2,5% na przełomie roku. Jednocześnie ASF w Chinach, a także zawirowania pogodowe na świecie (m.in. susza w Australii) oznaczają naszym zdaniem kontynuację wzrostów światowych cen żywności, które podbiją także ceny w Polsce. W połączeniu z podniesieniem naszych założeń co do cen ropy naftowej oznacza to, że inflacja ma jeszcze niewielką przestrzeń do wzrostu w najbliższych miesiącach, a do silniejszego trendu wzrostowego (potencjalnie wypychającego ją powyżej 2,5%) powróci pod koniec roku. Połączenie spodziewanych skokowych zmian cen administr. z potencjalnymi podwyżkami cen prądu od początku roku może oznaczać, że inflacja CPI przejściowo przekroczy poziom 3,5% na początku 2020.


Nie przełoży się to jednak, naszym zdaniem, na zmiany stóp procentowych, choć wpłynie na oczekiwania rynkowe (m.in. z uwagi na zamknięcie dyskusji o obniżkach stóp i powrót do dyskusji o podwyżkach w następnych kwartałach).


Źródło: PKO Bank Polski

15.05.2019


Tagi: gospodarka, inflacja


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...