QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polski PKB - katastrofa, której nie było…

wykres


Według szacunku flash, wzrost PKB w 1q19 wyniósł 4,6% r/r (kons: 4,4% r/r, PKO: 4,5% r/r) i był tylko nieznacznie niższy niż pod koniec ubiegłego roku (4,9% r/r w 4q18 ). Dla przypomnienia, mediana prognoz PKB na 1q19 (wg Bloomberga) przez większość minionego roku pozostawała poniżej 4%.


W ujęciu kwartał do kwartału (dane odsezonowane) gospodarka zyskała nawet impet rosnąc o 1,4% k/k wobec 0,5% k/k w 4q18. Implikuje to roczne tempo wzrostu równe 5,7% k/k saar, wobec 2,0% k/k saar pod koniec ubiegłego roku i oznacza, że oczekiwane jeszcze niedawno wyraźne spowolnienie wzrostu gospodarczego w Polsce prawdopodobnie nie nastąpi w tym roku. Nasz zegar koniunktury (porównaj wykres) wskazuje co prawda, że gospodarka od dwóch kwartałów znajduje się w fazie spowolnienia, jednak jego przebieg jest bardzo łagodny.


Krajowa gospodarka wciąż opiera się spowolnieniu za granicą, a rozdźwięk pomiędzy danymi z Polski i z Niemiec jest znaczący (porównywalny do przełomu 2007/2008, porównaj wykres). Dane o handlu zagranicznym i dowody anegdotyczne potwierdzają, że w obliczu spowolnienia w niemieckiej gospodarce, rośnie popularność polskich produktów wśród tamtejszych konsumentów. Efektem był prawdopodobnie dodatni wkład eksportu netto do wzrostu r/r w 1q19, w wysokości co najmniej 0,5 pkt. proc.


Szczegółowa struktura wzrostu pozostaje na razie zagadką. Szacujemy, że zarówno konsumpcja jak i inwestycje rosły tylko nieznacznie wolniej niż w pod koniec 2018. Nasz bazowy scenariusz zakłada, że tempo wzrostu PKB w ujęciu rok do roku spadnie nieznacznie w 2q19, a w drugiej połowie roku przyspieszy, wspierane przez wynoszący ok. 1% PKB impuls fiskalny, który będzie miał pozytywny wpływ na konsumpcję i inwestycje. W całym roku wzrost wyniesie 4,2% wobec 5,1% w 2018, nie wykluczamy jednak pewnej rewizji naszej prognozy w górę, po publikacji szczegółowych danych za 1q19 za dwa tygodnie.


Źródło: PKO Bank Polski

15.05.2019


Tagi: gospodarka, PKB


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Bidroom to holenderska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 rokujako bezprowizyjna hotelowa...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...