QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Polski eksport nie traci impetu

wykres


Nadwyżka rachunku obrotów bieżących w marcu wyniosła 533 mln EUR (wobec oczekiwanego deficytu: kons.: -1001 mln EUR; PKO: -601 mln EUR). W ujęciu 12-miesięcznym deficyt rachunku obrotów bieżących poprawił się do 0,4% PKB (z 0,7% PKB po lutym).


Poprawa w głównej mierze odzwierciedla niższy deficyt obrotów towarowych (-0,7% PKB po marcu wobec -0,9% PKB po lutym). Nadwyżka rachunku usług ciągle się powiększa (4,5% PKB po marcu, kolejne historyczne maksimum), równoważąc z nawiązką deficyt rachunku dochodów (-4,2% PKB).


Biorąc pod uwagę stabilny napływ funduszy z UE do Polski dający nadwyżkę rachunku kapitałowego (2,0% PKB po marcu) oraz stabilny napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych (2,0% PKB po marcu), miary równowagi zewnętrznej (por. wykres) potwierdzają utrzymanie korzystnej sytuacji w relacjach z zagranicą.


Odnotowana nadwyżka w handlu towarami w marcu była zaskakująco wysoka, a źródłem zaskoczenia był import, który wyniósł 19065 mln EUR (konsensus: 20480 mln EUR), zrewidowano także dane historyczne (rewizja importu w lutym w dół o 960 mln EUR, co mogło być związane z niskim odczytem w dzisiejszych porannych danych GUS o obrotach handlowych za okres styczeń-marzec. Dane potwierdzają, że krótkoterminowy pozytywny trend wzrostowy eksportu utrzymał się (por. wykres), a odporność Polski na słabość w przemyśle Niemiec jest nadal wysoka. Dane sugerują, że nadwyżka eksportu nad importem (w ujęciu rachunków narodowych, czyli saldo obrotów towarowych i usług) w 1q19 poprawiła się, co oznaczałoby pozytywny wkład eksportu netto do wzrostu PKB (przekraczający 0,5 pp). To powinno wystarczyć (wraz z solidnym wzrostem popytu krajowego), aby tempo wzrostu PKB w 1q19 spowolniło tylko nieznacznie wobec końca ubiegłego roku.


Dane są neutralne dla RPP, która na majowym posiedzeniu więcej uwagi zapewne poświęci źródłom niespodzianki w kwietniowych danych inflacyjnych. Utrzymująca się równowaga zewnętrzna wspiera dotychczasową politykę Rady.


Źródło: PKO Bank Polski

14.05.2019


Tagi: gospodarka, eksport


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...