QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Griffin Real Estate Partners i Kajima Europe kupują Student Depot

wykres


Spółka Student Depot, która od września 2019 r. będzie zarządzała bazą 2 tys. miejsc w domach studenckich w pięciu miastach Polski, została kupiona za ponad 60 milionów euro, co stanowi połowę wartości polskiego rynku akademików.


Podmioty powiązane z Griffin Real Estate (“Griffin”) oraz Kajima Student Housing Limited (“KSH”), podmiot zależny od Kajima Europe i jednocześnie stanowiący część Kajima Corporation, wiodącej japońskiej firmy deweloperskiej, budowlanej oraz inwestycyjnej działającej w branży nieruchomości, kupiły od Oaktree Capital Management (“Oaktree”) spółkę Student Depot, największego w Polsce operatora prywatnych domów studenckich.


Student Depot, firma, która we wrześniu 2019 r. będzie zarządzała bazą 2 tys. miejsc w domach studenckich w pięciu miastach Polski, została przejęta za kwotę równą połowie wartości całego polskiego rynku akademików, czyli 60 milionów euro.


Transakcja została zrealizowana po stronie kupującego przez joint venture utworzone w proporcji 90:10 przez KSH z podmiotami powiązanymi z Griffin Real Estate, największym i najbardziej dynamicznym inwestorem typu private equity w Europie Środkowo-Wschodniej działającego w sektorze nieruchomości, a po stronie sprzedającego przez podmiot pośrednio kontrolowany przez Oaktree, międzynarodową firmę zarządzającą aktywami i specjalizującą się w alternatywnych strategiach inwestycyjnych.


Platforma Student Depot została założona przez Griffin i Oaktree w 2015 r. i od tamtej pory stała się największym w Polsce – a także najszybciej rozwijającym się - właścicielem i operatorem prywatnych akademików. Platforma Student Depot z siedzibą w Warszawie zarządza ok. 1 550 miejscami w akademikach znajdujących się w Poznaniu, Lublinie, Wrocławiu i Łodzi. Latem tego roku zostanie oddany do użytku obiekt w stolicy na ok. 500 miejsc, a w 2020 r. zostanie otwarty nowy dom studencki w Gdańsku, natomiast w latach 2020/2021 i później - kolejne obiekty w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu.


Pod względem liczby studentów Polska jest szóstym największym rynkiem w Europie – uczy się tu 1,5 miliona studentów krajowych, do których dochodzi pokaźna i wciąż rosnąca grupa studentów zagranicznych stanowiących ponad 5 proc. całej populacji i rosnąca w tempie 15 proc. rocznie. Tymczasem baza domów studenckich, zwłaszcza w porównaniu z bardziej dojrzałymi rynkami, jak rynek brytyjski czy niemiecki, wciąż znajduje się we wczesnym stadium rozwoju, tym samym stanowiąc stosunkowo nową klasę aktywów o wysokim potencjale wzrostowym.


Dostępna infrastruktura jest bardzo ograniczona – w większości składają się na nią zbudowane jeszcze w czasach komunistycznych budynki oraz pewna ilość prywatnych mieszkań. Dla porównania w Wielkiej Brytanii – trzecim co do wielkości rynku w Europie, w którym studiuje ok. 2,4 miliona młodych ludzi – jest to ponad 600 tys. miejsc. Niedawne badanie przeprowadzone przez Colliers International i CMS ujawniło, że do 2028 r. w większości dużych miast w Europie Środkowo-Wschodniej wystąpi poważny niedobór miejsc w domach studenckich, a jeden z największych deficytów dotknie Warszawę. Ze względu na takie właśnie prognozy Polska została uznana za najpopularniejszy rynek zarówno z punktu widzenia obecnej, jak i przyszłej działalności w sektorze nieruchomości studenckich.


Zakup Student Depot przez podmioty powiązane z Griffin i KSH to inwestycja oferująca wysoki potencjał wzrostowy, także ze względu na planowane obiekty, których realizacja zostanie przeprowadzona w najbliższych latach.


- W ostatnich latach zarówno wśród studentów zagranicznych, jak i krajowych, rośnie zainteresowanie wysokiej jakości zakwaterowaniem. Jednocześnie dostęp do takich obiektów ma w Polsce ok. 1 proc. studentów – powiedział Nebil Senman, partner zarządzający w Griffin Real Estate. – Griffin, poprzez Student Depot, stworzył lidera polskiego rynku domów studenckich oferując nowoczesne akademiki wysokiej jakości. Jesteśmy dumni, że wraz z Kajima możemy stworzyć nowe joint venture, a następnie - dzięki tej wspólnej wizji – rozwijać Student Depot wykorzystując silne fundamenty rynkowe oraz uśpiony popyt na zakwaterowanie dla studentów.


- Kupno Student Depot to kluczowa inwestycja strategiczna Kajima Europe i wejście w nowy sektor biznesu w kraju, który bardzo dobrze znamy. Polski rynek akademików ma ogromny potencjał wzrostu; poza tym duże wrażenie zrobiła na nas zarówno jakość aktywów, jak i kompetencje kadry zarządzającej firmy. Cieszymy się, że będziemy mogli pracować z takim renomowanym partnerem, jak Griffin Real Estate. Transakcja ta jest milowym krokiem dla Kajima Europe – powiedział John Harcourt, dyrektor Kajima Student Housing. - Będziemy szukać kolejnych możliwości biznesowych nie tylko w Polsce, ale na całym kontynencie.


- Student Depot stał się największą i najbardziej rozpoznawalną marką na polskim rynku akademików. Rozpoczęliśmy realizację ambitnego programu rozwoju, tak, aby wykorzystać popyt ze strony naszych klientów na wysokiej jakości zakwaterowanie – dodała Jolanta Bubel, prezes Student Depot. - Kajima i Griffin zobowiązały się wspierać ekspansję biznesu Student Depot, a my jesteśmy bardzo podekscytowani faktem, że będziemy mogli przeprowadzić firmę w kierunku kolejnej fazy rozwoju.


Źródło: Griffin Real Estate

13.05.2019


Tagi: Student Depot, akademiki, transakcja, Kajima, Griffin


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE