QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wojna czy pokój?

wykres


Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, USA podniosły cła na import chińskich towarów konsumpcyjnych o wartości ok. 200 mld USD z 10% (obowiązujących od września 2018) do 25%. Ruch został przypieczętowany przez fiasko trwających do wczoraj rozmów między negocjatorami z obu państw. Chiny zapowiedziały odpowiedź na podwyżkę ceł, niemniej w zakresie handlu ich moc przetargowa jest niewielka (cały chiński import z USA wyniósł w 2018 156 mld USA, podczas gdy w przeciwną stronę powędrowały towary za blisko 563 mld USD).


W tym tygodniu D.Trump zapowiedział wprowadzenie ceł na pozostałe chińskie towary (ponad 300 mld USD), ale przygotowania z tym związane mogą zająć 2-3 miesiące. Dzisiejszy ruch (z uwagi na to, że uderza w towary konsumpcyjne) może w najbliższym czasie podnieść inflację PCE w USA (o maks. 0,2pp). Jednocześnie uderza on w chińską (i azjatycką) gospodarkę w okresie, w którym powoli zaczynała ona wychodzić z trwającego od ubiegłego roku spowolnienia.


Dane inflacyjne z USA za kwiecień powinny pokazać wzrost inflacji CPI i bazowej powyżej 2% r/r. Niższy od oczekiwań odczyt wzmocniłby ostatnią retorykę Fed, wygaszającą rynkowe oczekiwania na obniżkę stóp procentowych w tym roku.


Wyniki niemieckiego eksportu za marzec mogą być zaburzone przez wzrost obrotów w oczekiwaniu na nieuporządkowany brexit. Dane o PKB w Wlk. Brytanii w 1q19 będą natomiast testem, na ile niepewność związana z brexitem wpłynęła na popyt konsumpcyjny i inwestycyjny (prognozy w kalendarzu).


Przegląd wydarzeń:

  • ŚWIAT: Indeks FAO światowych cen żywności w kwietniu wzrósł o 9,2% r/r (wobec 9,1% r/r w marcu), sygnalizując wzmocnienie wzrostowego trendu, co w horyzoncie 3-4 kwartałów będzie odzwierciedlone w krajowych cenach żywności.
  • POL: Według szacunków MRPiPS stopa bezrobocia rejestrowanego w kwietniu spadła do 5,6% (wobec 5,9% w marcu; PKO i kons. 5,6%). Po odsezonowaniu stopa bezrobocia ustanowiła historyczne minimum, spadając o 0,1pp m/m do 5,5%, a trend spadkowy stopy bezrobocia sprzed miesiąca (-0,7pp r/r) utrzymał się.
  • NOR: Norges Bank nie zmienił stóp procentowych i zasygnalizował, że kolejna podwyżka nastąpi w czerwcu. Tym samym norweski bank centralny oddala się od trendu w polityce pieniężnej gospodarek wysokorozwiniętych („cierpliwe” podejście do zacieśniania polityki). Decyzja podjęta została w warunkach kurczących się wolnych mocy produkcyjnych oraz coraz większych napięć na rynku pracy, które prowadzą do wzrostu inflacji powyżej celu.
  • HUN: Inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 3,9% r/r, zwiększając presję na bank centralny, aby zaczął zacieśniać politykę pieniężną. Głównymi czynnikami pchającymi inflację w górę były wzrosty cen paliw oraz alkoholu i wyrobów tytoniowych. Inflacja bazowa obniżyła się nieznacznie do 3,4% r/r, pozostając jednak powyżej celu węgierskiego banku centralnego. Biorąc pod uwagę dotychczasową retorykę MNB, trudno oczekiwać by inflacyjne dane doprowadziły do zmiany jego gołębiego nastawienia.
  • USA: Bilans handlowy za marzec (deficyt na poziomie 50 mld USD) wskazały na pozytywne tendencje zarówno w popycie krajowym (silniejszy wzrost importu), jak i w gospodarce globalnej (wzrost eksportu, mimo aprecjacji dolara).
  • USA: L.Brainard (FOMC) uważa, że Fed powinien rozważyć możliwość oddziaływania na długoterminową stopę procentową (yield targeting, podobnie do polityki stosowanej przez Bank Japonii), jako narzędzia które mogłoby zostać zastosowane w przypadku kolejnej fali spowolnienia gospodarczego i zejścia krótkoterminowych stóp procentowych w okolice 0%. R.Bostic (FOMC) wyraził z kolei przekonanie, że amerykańska gospodarka jest blisko momentu, w którym inflacja zacznie odbijać, a ewentualny wzrost ceł może ten proces jeszcze nasilić.
  • POL: G.Ancyparowicz (RPP) powiedziała, że oczekuje wzrostu PKB znacznie powyżej 4% w kolejnych dwóch latach dzięki inwestycjom infrastrukturalnym i programowi 500+.
  • POL: MF poinformowało, że po czwartkowym przetargu zamiany obligacji stopień sfinansowania potrzeb pożyczkowych brutto w 2019 wynosi 72% (wobec wielkości zaplanowanych w ustawie budżetowej).

Źródło: PKO Bank Polski

10.05.2019


Tagi: gospodarka, wojna handlowa,


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...