QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Czy europejski system handlu uprawnieniami do emisji zawodzi?

wykres


Cena EUA, jednostka odniesienia w ramach unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS), wzrosła z poziomu 7,00 EUR / tCO2e, na jakim była w roku 2018, do 27,46 EUR / tCO2e – osiągając tym samym najwyższą cenę od 11 lat - w kwietniu tego roku. W ciągu ostatniego roku ilość emisji w ramach europejskiego systemu handlu uprawnieniami spadła o 3,5%.


Raport rynkowy ICIS p.t: “Wpływ wyższych cen emisji CO2 na przedsiębiorstwa energetyczne i przemysł”, ktory dzisiaj prezentujemy sugeruje, że rosnąca cena CO2 miała jedynie marginalny wpływ na zmniejszenie emisji CO2 w ubiegłym roku.


Tendencja spadkowa emisji była napędzana przez sektor energetyczny, a w szczególnosci przez trend zwiększania się ilośći odnawialnych źródeł energii, ktore powoli zastępują wytwarzanie energii z paliw kopalnych.


wykres


ICIS przewiduje, ze Rezerwa Stabilności Rynkowej (MSR), kluczowa reformą EU ETS, zmniejszy wolumen aukcji CO2 o około 1,70 mld EUA w latach 2019–2025, tym samym zaostrzając system i zmuszając przedsiębiorstwa do redukcji emisji dwutlenku węgla.


Polityka i regulacje rządowe będą stanowić część tych redukcji, ale ceny emisji CO2 będą dźwignią kontrolującą szybkość, z jaką będą miały miejsce nowe inwestycje. Raport ICIS pokazuje, że wysoka cena emisji CO2 mogłaby przyspieszyć stosowanie technologii o niższej emisji dwutlenku węgla i zamiane węgla na gaz.


- Oczekujemy pewnego opóźnienia w adoptowaniu nowych technologii w sektorze przemyslowym, ponieważ nadal otrzymuje on większą część uprawnień emisji CO2 za darmo. Jednak bardziej rygorystyczne kryteria i wyższe ceny CO2 powinny stanowić katalizator długoterminowych inwestycji w czystsze technologie produkcyjne i efektywność energetyczną - powiedział Phillip Ruf i Matteo Mazzoni, wspólni autorzy zalaczonej analizy ICIS o europejskim rynku emisji.


- Wraz ze wzrostem cen emisji dwutlenku węgla, nowe zasady będą w rzeczywistości również skutkować wyższymi przychodami z aukcji krajowych, zapewniając tym samym rządowi możliwość dotowania inwestycji w różnych sektorach poprzez ponowne inwestowanie z osiągniętych przychodów - dodali analitycy ICIS.


Źródło: ICIS

09.05.2019


Tagi: emisja co2, ceny energii elektrycznej, handel uprawnieniami


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE