QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Wojna handlowa szkodzi cenom ropy

foto

Ostatnie tygodnie na rynku ropy naftowej trudno zaliczyć do udanych. W drugiej połowie kwietnia cena tego surowca zawróciła w dół, schodząc tym samym z poziomów tegorocznych maksimów. Cena amerykańskiej ropy WTI spadła z okolic 66 USD za baryłkę do obecnego rejonu 61-62 USD za baryłkę, natomiast notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały z okolic 75 USD za baryłkę do obserwowanego obecnie rejonu 69-70 USD za baryłkę.


Odreagowanie spadkowe cen ropy naftowej miało swoje uzasadnienie fundamentalne. Wcześniejsze tygodnie przyniosły bowiem dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej, które przez wielu inwestorów były już oceniane jako przesadzone. Faktem jest, że sprzyjały im obawy o podaż ropy w niektórych państwach, ale jednocześnie jest wiadome, że tego surowca na świecie nie brakuje, a Stany Zjednoczone, Rosja i Arabia Saudyjska mają potencjał zwiększenia produkcji.


wykres


W tym tygodniu na rynek ropy z powrotem na dobre wkroczyła polityka międzynarodowa. Iran i Wenezuela zeszły na dalszy plan po tym, jak pojawiły się zgrzyty w negocjacjach handlowych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Kraje te prowadzą rozmowy już od pięciu miesięcy, jednak w tym czasie nie udało im się wypracować żadnych konkretnych ustaleń, które przybliżałyby je do handlowego kompromisu. Wręcz przeciwnie – parę dni temu Donald Trump zapowiedział wprowadzenie wysokich (25-procentowych) ceł na kolejne dobra sprowadzane z Chin do USA. Chociaż kolejna runda rozmów ma miejsce w tym tygodniu, po komunikacie ze strony Amerykanów nie ma wątpliwości, że sytuacja pomiędzy tymi krajami jest napięta.


Pogorszenie relacji USA i Chin szkodzi notowaniom ropy naftowej, ponieważ wpływa na ogólny wzrost awersji inwestorów do ryzyka. Ponadto, wyższe cła uderzą w gospodarki obu tych krajów, co potęguje obawy o spowolnienie gospodarcze na świecie. Jeśli więc prowadzone w tym tygodniu rozmowy na linii USA-Chiny zakończą się fiaskiem, presja spadkowa na ceny ropy naftowej może być jeszcze większa.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

09.05.2019


Tagi: ropa, notowania


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE