QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Wzrost PMI w przetwórstwie przemysłowym w kwietniu

wykres


PMI w przetwórstwie przemysłowym wzrósł w kwietniu do 49,0 pkt. (z 48,7 w marcu; PKO: 49,0; kons. 48,8). Serię dwóch miesięcy wzrostu z rzędu indeks odnotował ostatni raz w grudniu 2017, tuż przed bieżącą korektą nastrojów firm.


Szczegóły PMI ujawnione w komunikacie prasowym mają raczej pesymistyczną wymowę. Tempo, w jakim zmniejszała się liczba nowych zleceń eksportowych było jednym z najszybszych od dziesięciu lat. Poziom zatrudnienia obniżył się najszybciej od ponad sześciu lat, a prognozy odnośnie przyszłej 12-miesięcznej produkcji były jednymi z najgorszych od 2013. Słaby komponent zatrudnienia może być o tyle istotny, że w globalnych łańcuchach produkcji dochód z pracy jest głównym czynnikiem wpływającym na krajowy wzrost gospodarczy.


Odczyty PMI poniżej 50 pkt. nadal nie doszacowują faktycznych wyników produkcji przemysłowej (por. wykres), która w kwietniu najprawdopodobniej nadal silnie rosła (konsensus: 8,1%; PKO: 9,7%). Rozczarowanie wynikami kwietniowej produkcji mogłoby oznaczać, że realizuje się scenariusz, którego od dłuższego czasu obawiali się menedżerowie ankietowanych firm. Jednakże sygnały płynące z gospodarki globalnej, w tym z mocno skorelowanego z globalnymi łańcuchami produkcyjnymi sektora motoryzacyjnego sugerują, że być może jesteśmy w punkcie zwrotnym. Dzisiejsze wyniki Grupy VW, mocno eksponowanej na Chiny (42% sprzedaży), oraz wcześniejsze wypowiedzi przedstawicieli koncernu dają nadzieję na poprawę aktywności w drugiej połowie roku. Z drugiej strony nadal nie ma jasności w kwestii brexitu a anecdotal evidence sugeruje, że niektóre firmy spodziewały się spadku sprzedaży eksportowej już na początku 1q, tymczasem ich wyniki pogarszają się dopiero teraz.


Dane są neutralne dla RPP. W obliczu rosnącej inflacji bazowej oraz utrzymującej się relatywnie wysokiej aktywności gospodarczej, Rada będzie się teraz koncentrować na mocnych danych inflacyjnych za kwiecień, które są na razie traktowane jako jednorazowe (por. wypowiedzi z wtorku J.Kropiwnickiego, R.Sury i J.Żyżyńskiego).


Źródło: PKO Bank Polski

02.05.2019


Tagi: gospodarka, PMI, przetwórstwo przemysłowe


SPOTKANIA BIZNESOWE

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Bidroom to holenderska firma, która rozpoczęła swoją działalność w 2014 rokujako bezprowizyjna hotelowa...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...