QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Zaskakujący wzrost inflacji w kwietniu

wykres


Według wstępnego odczytu inflacja CPI w kwietniu wzrosła do 2,2% r/r z 1,7% r/r w marcu. Odczyt przebił nasze i rynkowe oczekiwania (PKO: 1,9% r/r; konsensus: 1,8% r/r). Ostatnio z tak dużą (in plus) niespodzianką mieliśmy do czynienia we wrześniu 2017.


Głównym czynnikiem stającym za zaskakującym wzrostem inflacji były (podobnie jak w marcu) komponenty bazowe. Według naszego szacunku inflacja bazowa wzrosła w kwi. do 1,7% - 1,8% r/r z 1,4% r/r w mar. i była najwyższa od paź. 2012. Komponenty bazowe podbiły wg nas inflację CPI o 0,23pp. Chociaż dopiero pełne inflacyjne dane (publikacja 15 maja) pokażą, które z kategorii towarów i usług w głównej mierze napędziły wzrost inflacji bazowej, to naszymi głównymi „podejrzanymi” są ceny odzieży i wyposażenia gosp. domowego (podobnie jak w marcu), usług (koszty pracy) i rekreacji (kalendarz sprzyjający wyjazdom).


Drugim z komponentów o najsilniejszym proinflacyjnym wpływie były ceny żywności, których skala wzrostu (1,1% m/m; zdecydowanie powyżej sezonowego wzorca) przekroczyła nasze oczekiwania. Wzrost cen żywności generują wg nas przede wszystkim drożejące mięso i warzywa.


W mniejszym stopniu na wzrost inflacji wpłynęły zmiany cen paliw (4,0% m/m, tu skala wzrostu była nawet nieco niższa od naszych założeń) i energii (0,5% m/m).


Dzisiejszy odczyt zwiększa ryzyko wyższej w średnim terminie ścieżki inflacji, na które składają się: susza, która w kolejnych miesiącach może podbijać ceny warzyw i owoców, prawdopodobne dalsze wzrosty cen mięsa, ograniczenia podażowe windujące ceny ropy oraz fundamentalna presja cenowa (koszty pracy oraz wciąż rozszerzająca się dodatnia luka konsumpcji).


Sądzimy, że inflacja utrzyma trend wzrostowy, w maju-czerwcu osiągnie cel inflacyjny (2,5%), a na koniec roku zbliży się w okolice 3%. Tak długo, jak perspektywy inflacji nie będą wskazywać na trwałe przekroczenie 3,5% r/r nie oczekujemy jednak zaostrzenia polityki przez RPP, co potwierdzają dzisiejsze komentarze jej przedstawicieli.


Źródło: PKO Bank Polski

30.04.2019


Tagi: gospodarka


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...