QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Majówka z bankami centralnymi

wykres


Pozytywne dane z gospodarki realnej oraz rekordy na giełdach mogą zdominować majowe posiedzenie FOMC (śr.). Z jednej strony oddalają one perspektywę obniżek stóp, z drugiej jednak, nie wystarczają, aby pozwolić jastrzębiom na uzyskanie większości w Komitecie.


Taką większość mogą za to uzyskać zwolennicy podwyżek stóp w Czechach. Ew. podwyżka na majowym posiedzeniu CNB może być ostatnią w bieżącym cyklu zacieśniania czeskiej polityki pieniężnej. Pomimo podwyżki stopy depozytowej (połączonej z QE) na ostatnim posiedzeniu, Bank Węgier (wt.) utrzymuje gołębie nastawienie, wbrew danym napływającym z gospodarki, w szczególności budującej się presji inflacyjnej. Bank Anglii (czw.) pozostaje za to w fazie oczekiwania na ostateczny kształt (i termin) brexitu.


Dane z gospodarki realnej pokażą rosnący rozdźwięk między USA i strefą euro. Koniec 1q pokazał, że amerykańska gospodarka nie traci impetu (co potwierdzą: rosnące wydatki gospodarstw domowych (pon.), nastroje konsumentów (wt.), przetwórców (śr.), zamówienia przemysłowe (czw.) oraz solidne dane z rynku pracy (ADP w śr. i NFP w pt.). Silny rynek pracy i łapiąca (kolejny) oddech gospodarka wspierają jastrzębich członków FOMC. Dopóki jednak nie dojdzie do wyraźnego przyspieszenia dynamiki wynagrodzeń (w kierunku 4,0% r/r), dopóty nie zyskają oni przewagi w FOMC.


Z kolei dane ze strefy euro wspierają obecne (gołębie) nastawienie EBC. W obliczu spowalniającego tempa wzrostu PKB (wt.), wciąż słabych nastrojów w przetwórstwie (czw.) i sezonowo słabszej sprzedaży detalicznej w Niemczech (czw.), nawet wzrosty inflacji (żywność, paliwa i usługi turystyczne) w Niemczech (wt.) i strefie euro (czw.) nie zmienią sentymentu inwestorów wobec europejskiej gospodarki.


Dane napływające z polskiej gospodarki wspierają stopniowy wzrost oczekiwań na podwyżki stóp (do których wg naszego scenariusza bazowego jednak nie dojdzie): gospodarka udanie broni się przed globalnym spowolnieniem, co potwierdzać będzie normalizacja nastrojów w przetwórstwie (indeks PMI, czw.). Wzrost cen wieprzowiny oraz paliw przełoży się na dalsze przyspieszenie inflacji CPI (wt., dane wstępne), która osiągnie w kwietniu najwyższy (jak do tej pory) poziom w tym roku.


Przegląd wydarzeń:

  • Wzrost PKB w 1q19 (3,2% k/k saar vs 2,2% k/k saar w 4q18) nie przełożył się na pozytywną reakcję amerykańskich rynków finansowych pomimo tego, że wyraźnie przebił oczekiwania (2,1% k/k saar). Winną okazała się struktura odczytu wskazująca na wyraźne spowolnienie sprzedaży krajowej, w szczególności konsumpcji (1,2% k/k saar vs 2,5% k/k saar w 4q18). Mogło mieć to jednak związek z obowiązującym niemal przez cały styczeń government shutdown oraz z zawirowaniami pogodowymi (m.in. polar vortex). W obliczu osłabienia tempa wzrostu nakładów brutto na środki trwałe (1,5% k/k saar vs 3,1% k/k saar w 4q18) głównymi motorami wzrostu okazały się: wzrost zapasów i (przede wszystkim) zwiększenie kontrybucji eksportu netto (przyspieszenie eksportu przy spadku importu). Dobre wyniki amerykańskiej gospodarki pod koniec 1q19 sugerują, że 2q19 może okazać się jeszcze lepszy, co może skłaniać rynki do zrewidowania wycenianego obecnie scenariusza stóp (wycenione prawie dwie obniżki w perspektywie do 2020) w stronę zbieżną ze wskazaniami Fed (stabilizacja stóp w 2019, podwyżka w 2020).
  • USA: Finalny odczyt Indeksu Uniwersytetu Michigan za kwiecień pokazał stabilizację nastrojów konsumentów w USA, wskazując na potencjał do wzrostu dynamiki konsumpcji w 2q19. Badanie wskazuje również na słabnące (długoterminowe) oczekiwania inflacyjne, co powinno wspierać retorykę gołębiej części członków FOMC.
  • SWI: T.Jordan (Prezes SNB) potwierdził, że szwajcarski bank centralny musi utrzymać politykę ujemnych stóp procentowych, aby przeciwstawiać się presji na umocnienie kursu franka. Podkreślił jednak swoje przekonanie, że nadejdzie taka chwila, gdy stopy w Szwajcarii powrócą powyżej zera. Zmiana nastawienia SNB będzie zależała od kombinacji trzech czynników: inflacji, wzrostu PKB i kursu walutowego.
  • ESP: Wciąż wstępne, ale bazujące na ponad 99% głosów, wyniki wczorajszych wyborów Parlamentarnych w Hiszpanii (już trzecich w ciągu czterech lat) wskazują na zwycięstwo rządzącej przed wyborami (rząd mniejszościowy) Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE), która zdobyła 123 mandaty w 350 osobowej niższej izbie parlamentu (o 37 mandatów więcej niż w poprzednim parlamencie). Wynik PSOE wraz z 42 miejscami uzyskanymi przez ich potencjalnego koalicjanta – lewicową partię Podemos – wzmacnia pozycję dotychczasowego premiera P.Sancheza (PSOE), który uzyskując wsparcie partii regionalnych może stworzyć parlamentarną większość. Główną partią opozycyjną wobec socjalistów będzie Konserwatywna Partia Ludowa (PP) – największy przegrany wyborów. PP zdobyła 66 mandatów wobec 137 w poprzednim parlamencie. Do parlamentu wejdą także przedstawiciele postrzeganej za skrajnie prawicową partii Vox, która zdobyła 24 mandaty. Wobec obaw, że wybory zaowocują na tyle pofragmentowanym parlamentem, że nie uda się stworzyć większościowego rządu, faktyczne wyniki są pozytywnym zaskoczeniem i obniżają ryzyko polityczne w Hiszpanii.

Źródło: PKO Bank Polski

29.04.2019


Tagi: gospodarka


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...