QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Złoto pod presją silnego dolara

Paweł Grubiak

Ostatnie dni na rynku walutowym są okresem dynamicznych zwyżek wartości amerykańskiego dolara. US Dollar Index zakończył środową sesję na poziomie 97,86 pkt., czyli na najwyższym poziomie od niemal dwóch lat. Tegoroczne rekordy wartości dolara negatywnie wpływają na notowania metali szlachetnych, które są z wartością USD negatywnie skorelowane.


W tym tygodniu presja podażowa pojawiła się m.in. na wykresie cen złota. Notowania złota zeszły nawet do okolic 1267 USD za uncję, czyli do najniższych poziomów od końcówki grudnia poprzedniego roku. Te okolice wywołały jednak zdecydowaną kontrę strony popytowej. Cena złota powróciła na wyższe poziomy i obecnie porusza się w okolicach 1277 USD za uncję.


wykres


Zwyżka notowań złota, która miała miejsce pomimo wzrostu wartości amerykańskiego dolara, może świadczyć o sile kupujących, a przynajmniej o tym, że nie poddadzą się oni tak łatwo. Dodatkowym wsparciem dla nich podczas środowej sesji były rozczarowujące dane makro z Niemiec oraz gorsze nastroje na rynkach akcji. To wszystko przyczyniło się do pojawienia się wątpliwości co do przyszłości globalnej gospodarki, a gorsze nastroje pomogły notowaniom złota. Kruszec nadal jest uważany za kluczową „bezpieczną przystań” na światowych rynkach finansowych.


W tym tygodniu pojawią się jeszcze liczne ważne dane makro, które mogą wpływać zarówno na wartość amerykańskiego dolara, jak i na notowania złota. W Stanach Zjednoczonych opublikowane zostaną m.in. informacje o zamówieniach na dobra trwałego użytku oraz informacje o wnioskach o zasiłek dla bezrobotnych. Z kolei w piątek rano pojawi się szereg danych z Japonii, Nowej Zelandii oraz Australii, a po południu polskiego czasu opublikowane zostaną najbardziej wyczekiwane dane w tym tygodniu: wstępny odczyt dynamiki PKB w Stanach Zjednoczonych za I kwartał br. Im bardziej pesymistyczny będzie wydźwięk danych, tym gorzej dla amerykańskiego dolara, a jednocześnie tym lepiej dla złota. Jeśli jednak dane zaskoczą na plus, to notowania złota mogą zaliczyć kolejny wyraźny ruch w dół.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

25.04.2019


Tagi: złoto, notowania


BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE