QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Największe koncerny technologiczne jak duże państwa

wykres


Największe światowe koncerny działają w branży technologicznej i internecie. Apple, Amazon, Microsoft, Facebook i właściciel Google rocznie zarabiają blisko 800 mld dolarów. To kwota porównywalna z PKB dużych państw europejskich.


Dawno minęły czasy, w których największe firmy kojarzone były z ogromnymi fabrykami. W tej chwili najbardziej wartościowe i często najbardziej dochodowe są firmy internetowe i technologiczne. W piątce spółek o największej kapitalizacji na giełdzie w USA są: Apple, Microsoft, Amazon, Alphabet (właściciel Google) i Facebook. Sam Apple jest wart więcej niż wszystkie 461 spółek warszawskiej giełdy razem wzięte.


Na prawie 950 mld dolarów wyceniany jest biznes Apple. Powyżej 900 mld dolarów warte są jeszcze Microsoft i Amazon. Goni je Alphabet z kapitalizacją na poziomie 850 mld dolarów, dystansując Facebooka, którego wartość inwestorzy oceniają na nieco ponad 500 mld dolarów.


Cała piątka opublikowała już raporty finansowe za 2018 rok. W nich potwierdziły, że nie bez powodu inwestorzy z całego świata stawiają na nie ogromne pieniądze. W sumie ze sprzedaży produktów i usług zainkasowały w ubiegłym roku 802 mld dolarów. Jak wylicza serwis Visualcapitalist, to kwota odpowiadająca rocznemu PKB największych krajów. Niewiele lepsze statystyki ma osiemnasta w rankingu Holandia. Poniżej 700 mld dolarów PKB miała kolejna Arabia Saudyjska, a więc jeden z naftowych gigantów. Polskie PKB to 525 mld dolarów.


Znakiem czasu jest, że najbardziej wartościowa i zyskowna spółka zarabia na sprzedaży telefonów komórkowych. Apple w 2018 roku zainkasował prawie 167 mld dolarów na iPhone-ach. Na nich firma zbudowała swoją potęgę, choć oczywiście nie tylko im zawdzięcza dziesiątki miliardów przychodów.


Co dziesiąty dolar ze sprzedaży przypadał na komputery. Na Mac-ach Apple zgarnął w ubiegłym roku 25,5 mld dolarów. Kolejne niecałe 19 mld dolarów przypadło na iPad-y. Co ciekawe, więcej pieniędzy płynie do kasy Apple z usług niż ze sprzedaży iPad-ów i Mac-ów z osobna. Przez Apple Pay, Apple Music i Apple TV firma spieniężyła ponad 37 mld dolarów. Ostatnie zapowiedzi władz firmy wskazują, że chcą agresywniej wejść na rynek usług finansowych poprzez Apple Card.


Pod względem sprzedaży firmie Apple ustępuje tylko Amazon, ale już pod względem zysku wypada gorzej niż rywale. Największy na świecie sklep internetowy zarobił na czysto 10 mld dolarów. Co ciekawe, bezpośrednio przez amazon.com sprzedaż stanowi niewiele ponad 50 proc. całości przychodów. Na resztę składają się m.in. usługi takie jak Amazon Prime czy AWS.


Źródło: money.pl

19.04.2019


Tagi: koncerny technologiczne, dochody


ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE