QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Produkcja w marcu urosła dzięki eksportowi

wykres


Produkcja przemysłowa wzrosła w marcu o 5,6% r/r vs 6,9% r/r w lut. (kons. I PKO: 4,5% r/r), a szczegóły danych pokazały, że polska gospodarka jest odporna na spowolnienie u naszych najważniejszych partnerów handlowych.


Struktura odczytu potwierdziła wystąpienie negatywnego efektu kalendarzowego związanego z Wielkanocą, co widoczne było przede wszystkim w branżach produkujących dobra konsumpcyjne nietrwałe (+2,0% r/r) i trwałe (+3,0% r/r). Odporne na ten efekt były jednak branże produkujące dobra inwestycyjne oraz eksportowe (produkcja pozostałego sprzętu transportowego: +37,4% r/r, urządzeń elektrycznych: +15,4% r/r, a także m.in. wyrobów z surowców niemetalicznych oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych). Potwierdza to, że ekspansja polskiego eksportu (por. Poland Macro Weekly: External debt on a downward path) uchroniła polski przemysł przed gwałtownym spowolnieniem (niemiecka produkcja przemysłowa spadała w styczniu-lutym przeciętnie o 0,9% r/r, podczas gdy zamówienia przemysłowe spadły przeciętnie o 5,5% r/r). Biorąc pod uwagę coraz bardziej optymistyczne sygnały napływające z Chin, a także zwiastuny normalizacji sytuacji za Odrą (np. ZEW), kolejne miesiące mogą przynieść nawet umiarkowane umocnienie trendu produkcji. Jednocześnie, dzisiejsze dane sugerują, że wzrost PKB w 1q19 był tylko nieznacznie niższy niż w 4q18, kształtując się w okolicy 4,5% r/r.


Inflacja PPI spowolniła w marcu do 2,5% r/r (kons: 2,6% r/r, PKO: 2,4% r/r) z 2,9% r/r, głównie za sprawą wysokiej bazy statystycznej w górnictwie i przetwórstwie. Ceny w przetwórstwie rosły powyżej wzorca sezonowego, głównie ze względu na przyspieszającą dynamikę cen rafinacji ropy i produkcji koksu. Spadek bazowej miary inflacji PPI (po wyłączeniu cen w rafinacji ropy i produkcji koksu) z 1,8% r/r do 1,3% r/r wskazuje na jedynie umiarkowaną presję inflacyjną po stronie podażowej.


Dane są neutralne z punktu widzenia RPP. Nieznaczna skala spowolnienia wzrostu PKB, w połączeniu z wciąż umiarkowaną presją inflacyjną pozwolą Radzie na utrzymanie stabilnych stóp co najmniej do końca 2020.


Źródło: PKO Bank Polski

18.04.2019


Tagi: gospodarka, przemysł


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...