QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Inflacja na fali wzrostowej

wykres


Finalny odczyt potwierdził marcowy wzrost inflacji CPI do 1,7% r/r z 1,2% r/r w lut. Głównym czynnikiem stającym za większym od oczekiwań wzrostem inflacji były komponenty bazowe. Według obliczeń analityków PKO BP inflacja bazowa wzrosła do 1,3% r/r z 1,0% r/r w lutym (ale była bliska osiągnięcia 1,4% r/r).


Za nieoczekiwanie wysokim odczytem stało połączenie niskiej bazy statystycznej ze wzrostami cen odzieży i obuwia, cen administrowanych (wywóz śmieci, opłat radiowo-telewizyjnych), wyposażenia gosp. domowego (w tym mebli i urządzeń gosp. domowego), a także usług (m.in. transportowych). Charakter wzrostu cen w kategoriach bazowych jest zatem mieszany, obejmując zarówno efekty zmian administracyjnych, metodycznych, jak i naturalnych procesów infl. Oczekujemy, że te ostatnie będą kontynuowane w kolejnych miesiącach prowadząc do umiarkowanego wzrostu inflacji bazowej.


Kolejnym czynnikiem, który pociągnął w górę inflację były ceny żywności (2,7 % r/r w marcu vs 2,2% r/r w lutym), na co złożyły się głównie ceny: mięsa drobiowego (i wołowego), warzyw oraz cukru. Kolejne miesiące mogą przynieść dalszy wzrost cen żywności z uwagi na problemy podażowe w Chinach (związane z ASF).


Wzrost cen paliw o 0,6% m/m i 7,3% r/r był spójny z naszymi oczekiwaniami. Rosnące ceny ropy na globalnych rynkach sugerują kontynuację wzrostów cen.


Ceny usług wzrosły o 2,7% r/r vs 2,3% r/r w lutym, a ceny towarów o 1,3% r/r vs 0,9% r/r w lutym.


Wzrost cen ropy i wieprzowiny oznaczają, że nawet pomimo obniżenia taryf dystrybucyjnych energii, inflacja może kontynuować wzrosty w kwietniu. Wraz z rosnącą inflacją bazową może to podbić inflację CPI powyżej 2,0% w najbliższych miesiącach, co na nowo ożywi oczekiwania na podwyżki stóp procentowych. Uważamy jednak, że podwyżki (na początku 2020), to co najwyżej jeden ze scenariuszy alternatywnych. Utrzymujemy naszą bazową prognozę stabilnych stóp przynajmniej do końca 2020.


Źródło: PKO Bank Polski

15.04.2019


Tagi: gospodarka, dane


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...