QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Kontynuacja zwyżek cen ropy naftowej

Paweł Grubiak

Byki na rynku ropy naftowej przejęły przewagę pod koniec poprzedniego roku i do tej pory jej nie oddają. Notowania tego surowca rosną już od ponad trzech miesięcy, odbijając się w górę z poziomów wielomiesięcznych zniżek.


W ostatnich dniach „pękły” kolejne bariery cenowe na tym rynku. Notowania ropy WTI w Stanach Zjednoczonych przekroczyły poziom 60 USD za baryłkę i obecnie przekraczają już poziom 64 USD za baryłkę. Natomiast cena ropy Brent przebiła poziom 70 USD za baryłkę, we wtorek rano oscylując w okolicach 71 USD za baryłkę.


Ostatnie wydarzenia polityczne dotyczące rynku ropy naftowej pozytywnie wpływały na ceny tego surowca, ponieważ dawały wrażenie niepokojącego kurczenia się potencjału podaży. Do kłopotów polityczno-gospodarczych Wenezueli dołożyły się groźby wprowadzenia od maja zaostrzonych amerykańskich sankcji na Iran, a także doniesienia o zaostrzeniu wewnętrznego konfliktu w Libii. Żaden z tych krajów prawdopodobnie nie dałby rady znacząco zachwiać cenami ropy naftowej samodzielnie, jednak kombinacja trzech państw z dużymi problemami z produkcją potrafiła zadziałać inwestorom na wyobraźnię.


wykres


W międzyczasie warto pamiętać, że grupa producentów ropy OPEC nadal trzyma się limitów wydobycia. Tutaj jednak pojawiły się sugestie, że tego stanu nie da się utrzymać do końca bieżącego roku. Zwiększenie produkcji zapowiedziała Rosja, która pod koniec poprzedniego roku podpisała porozumienie naftowe, obowiązujące do końca czerwca. Rosyjscy politycy zaznaczyli, że sytuacja na globalnym rynku ropy poprawiła się na tyle, że zwiększenie produkcji miałoby sens. Zresztą, Rosjanie nie trzymali się nawet dotychczasowego porozumienia, a ich cięcia produkcji były mniejsze niż zadeklarowali. Państwo to już wielokrotnie wyrażało swoje sceptyczne nastawienie do oddawania zbyt dużego pola Amerykanom na globalnym rynku ropy. USA kontynuują bowiem zwiększanie produkcji ropy naftowej do rekordowych poziomów.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

09.04.2019


Tagi: ropa, notowania