QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Konsolidacja notowań złota

Paweł Grubiak

Ubiegły tydzień na rynku złota był wyjątkowo słaby: cena kruszcu spadła z okolic 1330 USD za uncję do poziomów nieprzekraczających 1300 USD za uncję. W bieżącym tygodniu strona podażowa nie jest już taka silna, jednak trudno mówić o wyraźnej poprawie sytuacji.


Notowania złota od kilku dni tkwią w konsolidacji w rejonie 1290-1300 USD za uncję. Bieżący tydzień pokazuje, że bariera na poziomie 1300 USD za uncję jest skutecznym poziomem oporu, a notowania złota mogą potrzebować jakichś istotnych bodźców, aby powrócić do zwyżek.


Mało wyraziste ruchy cen złota w ostatnich dniach są zrozumiałe, gdy weźmiemy pod uwagę najbardziej istotne czynniki decydujące o notowaniach kruszcu. Wartość amerykańskiego dolara w ostatnich dniach przestała rosnąć, ale nie obserwujemy również żadnej większej przeceny tej waluty. Wpływ na ceny złota pozostaje neutralny w tym momencie.


wykres


Niewiele pomagają także wydarzenia polityczne. W centrum uwagi inwestorów na rynku złota są obecnie negocjacje pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami w sprawach związanych z konfliktem handlowym. Doradca ekonomiczny Białego Domu, Larry Kudlow, powiedział, że w poprzednim tygodniu rozmowy nabrały tempa i doprowadziły do postępów, będących dobrą podkładką do dalszej części spotkania w bieżącym tygodniu. Negocjatorzy zakładają, że uda im się zaadresować i wyeliminować najważniejsze kwestie sporne pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.


Pozytywne dane dotyczące negocjacji szkodzą złotu, które lepiej radzi sobie w czasach podwyższonej niepewności w globalnej polityce. Ale warto pamiętać, że rozmowy między tymi globalnymi mocarstwami wcale nie muszą zakończyć się sukcesem: na razie się one wyraźnie przeciągają, a na konkretne informacje inwestorzy nadal czekają. Poza tym, złoto jako „bezpieczna przystań” może pozostać atrakcyjnym uzupełnieniem portfela w obliczu innych niepewności politycznych, m.in. tych związanych z Brexitem.


Autor: Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny Superfund TFI


Źródło: Superfund TFI

04.04.2019


Tagi: złoto, notowania