QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
spotkania biznesowe
Szukaj 
Banner

O NAS

OFERTA

NEWSLETTER

SPOTKANIA

KONTAKT


Partnerzy:
Wrocław
BCC
WCL DFG
DIG
Dolnośląska
Izba
Gospodarcza
stowarzyszenie
Stowarzyszenie
Przewoźników
Drogowych
InWroc MRN
Ślęza

Wrocław przygotowuje się do strajku nauczycieli

wykres


Mimo, że samorząd nie jest stroną w sporze nauczycieli z rządem i nie znamy jeszcze skali strajku przygotowujemy się, by zminimalizować skutki protestu.


– Nauczyciele każdego dnia mogą do niego dołączyć lub zrezygnować – powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk – Dlatego wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, uczniów i dyrektorów placówek przedstawiamy specjalną ofertę dodatkowych zajęć, które będzie można przeprowadzić zarówno na terenie szkół jak i poza nimi.


- Pakiet działań jest bardzo szeroki –dodał prezydent - m.in. o tym rozmawialiśmy przed chwilą z 250 dyrektorami przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Bo to właśnie do dyrektorów placówek i rodziców będzie należała decyzja, z których zajęć i w jakiej formie skorzystają.


To dyrektorzy odpowiadają za organizację pracy szkoły i to oni, uwzględniając sytuację w placówce, podejmą decyzję, w jaki sposób z oferty skorzystać.


– Najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci, dlatego przygotowanej oferty nie można traktować jako alternatywy dla opieki, którą w czasie godzin lekcyjnych zapewniają nauczyciele. Ale ten pakiet jest ważnym dodatkiem, być może decydującym o tym, czy uda się nam sprawnie i bezpiecznie przejść przez trudny czas protestu – mówi wiceprezydent Wrocławia Renata Granowska.


Oferta dla nauczycieli i rodziców

Prezydent Wrocławia powołał komitet monitorujący, który ma za zadanie pomóc dyrektorom placówek w przygotowaniach do zapowiadanego strajku. Przedstawiciele komitetu wielokrotnie spotykali się z dyrektorami placówek, czego efektem jest przedstawiona oferta zajęć dodatkowych.


Swoje propozycje przygotowały 23 podmioty. To miejskie instytucje i spółki m.in. Młodzieżowe Centrum Sportu, Zoo, Hydropolis, Stadion Wrocław, teatry np. Capitol, a także partnerzy społeczni i kluby sportowe takie jak Parasol czy Ślęza, które zadeklarowały wsparcie w czasie strajku.


– Oferta jest różnorodna i dostosowana zarówno do potrzeb najmłodszych uczniów jak i licealistów. Dyrektorzy placówek będą mogli skorzystać z dowolnej propozycji – są one bezpłatne lub kosztują symboliczną złotówkę, jak np. wejście do Aquaparku – mówił Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji - Miasto przeznaczyło na ten cel dodatkowe pół miliona złotych.


Z zajęć będą mogły skorzystać zarówno grupy będące pod opieką nauczycieli, jak i rodzice czy dziadkowie, którzy pozostaną z dziećmi w domach. Jednak aby ułatwić logistykę rezerwacji miejsc „zamówienia” będą zbierali i składali tylko dyrektorzy placówek. Pełną listę z miejską ofertą rodzice mogą otrzymać bezpośrednio w szkołach.


Dodatkowo prezydent Jacek Sutryk zdecydował, że wszyscy pracownicy Urzędu Miejskiego a także jednostek miejskich, mogą w dniach strajku przyjść do pracy z dziećmi.


– Chcemy maksymalnie pomóc rodzicom przetrwać ten trudny czas. O to samo proszę także innych wrocławskich pracodawców. Jeśli to tylko jest możliwe w Państwa korporacjach, firmach, czy zakładach pracy – proszę o wyrozumiałość dla rodziców. Pomóżmy sobie nawzajem w tych dniach – mówił prezydent Wrocławia.


Dodatkowo Urząd Miejski przekazał szkołom pełną informację gdzie i w jaki sposób rodzice oraz opiekunowie prawni mogą ubiegać się o zasiłek opiekuńczy, jeśli w czasie protestu zdecydują się pozostać z dziećmi w domach.


Egzaminy

Za przeprowadzenie egzaminów odpowiada Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.


– Cieszą nas jasne deklaracje ze strony Pana Kuratora i Pani Minister, którzy jednoznacznie informują, ze do egzaminów dojdzie i zostaną one przeprowadzone zgodnie z przepisami. Urząd Miejski i dyrektorzy oczywiście pozostają do dyspozycji, aby pomóc zespołom egzaminacyjnymi w przeprowadzeniu testów – mówił Jacek Sutryk.


Wczoraj minister Anna Zalewska podpisała rozporządzenie, które pozwala, aby każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne mogła być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów.


Departament Edukacji poprosił dyrekcje szkół, aby placówki – w związku z zapowiadanym strajkiem – odpowiednio wcześnie przygotowały sale do egzaminów.


Pensje a strajk

– Fundusz na wynagrodzenia dla nauczycieli zostanie przekazany do szkół w niezmienionej wysokości. Jednak Wrocław nie stoi ponad prawem i pensje dla protestujących nauczycieli zostaną wypłacone wedle przepisów prawa i obowiązujących uchwał. Pamiętajmy, że ewentualne potrącenia wynagrodzeń można zrekompensować. Jednocześnie Departament Edukacji prowadzi rozmowy na temat dodatków dla nauczycieli - powiedział Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.


Źródło: UM Wrocław

03.04.2019


Tagi: strajk nauczycieli