QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
FORD
Szukaj 

Zakaz handlu w niedzielę bez zmian - komentarz eksperta DNB Bank Polska

wykres


Dzisiaj Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało, że nie rekomenduje zmian ws. ograniczenia handlu w niedziele. Co na to biznes? Poniżej komentarz Jakuba Sobczaka, eksperta sektora Handlu i Usług, DNB Bank Polska S.A.


Stopniowo wprowadzany zakaz handlu w niedzielę miał przyzwyczaić konsumentów do braku możliwości zrobienia zakupów w kolejne niedziele. Taki mechanizm nie sprawdził się, ale za to pokazał, gdzie znajduje się próg akceptacji społeczeństwa na zakaz handlu w niedzielę. Badania wskazują, że Polacy są w stanie zaakceptować dwie wolne niedziele w miesiącu. Tegoroczne 15 niedziel handlowych wywołuje już bardzo negatywne oceny konsumentów, które z pewnością zradykalizują się jeszcze bardziej, biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku tylko w ciągu siedmiu niedziel w roku będziemy mogli zrobić zakupy.


Handel to bardzo ważny element naszej gospodarki, który od wieków rządzi się dość prostymi regułami podażowo-popytowymi. Zdecydowana większość ingerencji legislacyjnych wpływająca na ten rynek, a nie dotycząca praw konsumenckich – w znaczący sposób osłabia tę gałąź gospodarki. Efekty wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę bardzo dobrze pokazują, że teoretyczne założenia w zasadzie nie spełniły się, a nawet przyniosły odwrotny od oczekiwanego efekt.


Handel to gałąź gospodarki, która nie potrzebuje głębokich regulacji, a w szczególności zakazów i nakazów. Dotychczasowe rezultaty wyraźnie wskazują, że bardzo trudno jest przewidywać następstwa uchwalanego prawa, a eksperymentowanie przynosi negatywne efekty gospodarcze.


Za nami już rok i 32 niedziele, w ciągu których nie mogliśmy zrobić zakupów. Nie spełniły się czarne scenariusze prezentowane przed wprowadzeniem nowego prawa, ale także można już stwierdzić, że nie przyniosło ono założonych efektów. Inne rozwiązania dające efekt „wolnych niedziel” dla pracowników zatrudnionych w handlu wprowadzone do Kodeksu Pracy, byłyby dużo mniej odczuwalne dla gospodarki oraz lepiej odbierane przez konsumentów.


Źródło: DNB Bank Polska S.A.

03.04.2019


Tagi: handel, niedziela, zakaz handlui


SPOTKANIA BIZNESOWE

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

foto

W naszym kraju zdecydowanie dominują mikrofirmy. Ich udział w strukturze wszystkich przedsiębiorstw wynosi aż 96%...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

PLATFORMA ZAKUPOWA - ZOBACZ I SKORZYSTAJ!

giełda

Komfort rodziców, zadowolenie maluchów, a przede wszystkim kształtowanie kultury spożywania rodzinnych...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Nokia postanowiła stworzyć miejsce, w którym mogą spotkać się start-upy, innowatorzy oraz pasjonaci nowych technologii...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...