QBusiness.plReNews.plKontakt Spotkania biznesowe Polityka cookies Partnerzy Newsletter Reklama O nas
QBusiness.pl
SPOTKANIA BIZNESOWE
Szukaj 

Paranoja czy uzasadniony niepokój? 61% CISO sądzi, że to pracownicy celowo powodują wycieki danych

wykres


Od dawna uważa się, że personel – pierwsza i ostatnia linia obrony w organizacji – stanowi słabą stronę ochrony cybernetycznej, którą przestępcy najczęściej wykorzystują przy kradzieży danych lub infekcji złośliwym oprogramowaniem. Jednak nowsze badania ujawniają wzrost liczby złośliwych insiderów, a jedno z nich wskazuje, że większość liderów bezpieczeństwa IT potwierdza istnienie tego trendu w swoich organizacjach.


Zagrożenia wewnętrzne – czy to złośliwi insiderzy, czy też niedbały personel – są zmorą działów IT. Ostatnie badania pokazują, że pracownicy stają się coraz częściej celem kampanii phishingowych i operatorów oprogramowania szantażującego. Jednocześnie większość pracowników nadal nie jest w stanie dostrzec zewnętrznych zagrożeń i nie zdaje sobie sprawy z tego, że angażuje się w ryzykowne praktyki podczas obsługi danych korporacyjnych. Taki układ sprawia, że dzisiaj to właśnie wewnętrzne zagrożenia stanowią szczególny problem dla liderów IT.


Nowe badania, przeprowadzone przez Egress, ujawniają znaczny rozdźwięk między liderami IT, a pracownikami w zakresie rozumienia pojęcia prywatności danych i właściwych praktyk stosowanych przy udostępnianiu informacji. Eksperci uważają, że jest to powodem wzrostu liczby przypadków naruszenia danych.


Według raportu 79% liderów IT uważa, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy pracownicy narażali wrażliwe dane firmowe, a 61% sądzi, że zostało to zrobione celowe, w złej intencji. Mniej więcej taki sam procent szefów działów bezpieczeństwa uznało, że zachowanie takie doprowadzi nieuchronnie do naruszenia danych w ciągu najbliższych 12 miesięcy.


Zapytani o postępowanie z danymi korporacyjnymi, pracownicy nie chcieli przyznać, że robią coś złego. Nieco ponad 90% z nich twierdzi, że nie złamało zasad firmy udostępniając informacje przypadkowo bądź celowo. Spośród osób, które przyznały się do łamania zasad, 55% broniło swojego postępowania twierdząc, że brakuje im narządzi niezbędnych do bezpiecznej wymiany poufnych danych. Inne wymówki to: „Używałem urządzenia mobilnego” (19%), „Nie przeszedłem odpowiedniego przeszkolenia” (21%), „Byłem zmęczony” (29%), „Byłem zestresowany” (30%) itp.


Raport ujawnia także, że znaczna część pracowników uznaje dane, które są gromadzone, zarządzane i dystrybuowane, za swoją własność, ewentualnie własność ich działu, w związku z czym pracują w błędnym przekonaniu, że to do nich należy decyzja jak i z kim są one dzielone. W porównaniu ze starszymi, młodsi pracownicy byli mniej skłonni zgodzić się, że to organizacja jest wyłącznym właścicielem danych pozostających w obszarze działania firmy.


Wyniki badania mogą rzucić światło na to, dlaczego według liderów IT pracownicy narażają dane na ryzyko bardziej niż sami sądzą. Pracownicy firm po prostu nie postrzegają własności danych firmowych w tej samej perspektywie, co liderzy IT. Najzwyczajniej nie widzą tutaj ryzyka, a nawet – co pokazują wyniki raportu - mogą nie wierzyć w to, że wymieniając dane bez zachowania środków bezpieczeństwa postępują niewłaściwie – mówi Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.


Badacze są przekonani, że uzyskane przez nich wyniki dobitnie świadczą o konieczności wyraźnego uwzględnienia, w polityce firmy, edukacyjnych starań dotyczących poufności danych, angażujących działy HR i podnoszących świadomość pracowników w zakresie ochrony własności intelektualnej.


Źródło: Bitdefender / Marken

02.04.2019


Tagi: firmy, wyciek danych, pracownicy


PLATFORMA AUKCYJNA SAMOCHODÓW

giełda

Według danych zebranych przez Związek Polskiego Leasingu dynamicznie wzrasta...

ATAL BUSINESS CENTERS - WROCŁAW

foto

Wrocławski biurowiec Krakowska 35 jest już w ostatniej fazie...

BIK PARK WROCŁAW I

giełda

Najnowsza inwestycja Biura Inwestycji Kapitałowych wchodzi w ostatni etap realizacji...

WROCŁAWSKIE PARKI BIZNESU

giełda

Coraz intensywniejsza rozbudowa miast, potrzeba bezproblemowego...

NIERUCHOMOŚCI - FIRMA DORADCZA

giełda

Na stronie Industrial.pl ­udostępniono pierwszy w Polsce Kalkulator Specjalnych Stref...


giełda

Cushman & Wakefield (NYSE: CWK) jest wiodącą na świecie firmą doradczą świadczącą usługi na rynku nieruchomości...

KINNARPS - MEBLE

giełda

Kinnarps - europejski lider branży meblowej i Collectomate - polski startup technologiczny...

WROCŁAWSKIE CENTRUM LOGISTYCZNE

Wrocławskie Centrum Logistyczne oferuje do wynajęcia powierzchnie magazynowe...


Wrocławskie Centrum Logistyczne wynajmie powierzchnię w biurowcu...

SPOTKANIA BIZNESOWE